HomePOLSKA

Konwencja partii Porozumienie. Obecni także politycy PiS

Konwencja partii Porozumienie. Obecni także politycy PiS

Liderzy partii Porozumienie, która wchodzi w skład rządu zapowiedzieli, między innymi, wdrożenie programu Energia Plus i budowanie silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. W Krakowie odbyła się konwencja partii. Byli na niej obecni również politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Lider Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział, że za kilka tygodni zostanie zaprezentowana wspólna wizja programowa Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier powiedział, że obóz Zjednoczonej Prawicy chce sobie zjednać nowe grupy wyborców, zwłaszcza z dużych, średnich i małych miast. Podkreślił, że ma w tym pomóc jedność po prawej stronie sceny politycznej. “Łączy nas coś najważniejszego – zrozumienie idei wspólnego działania i wspólne umiłowanie wolności. Wolności, która w swym centrum stawia polskie rodziny, nasze małe ojczyzny, Polskę jako wielkie, wspólne zobowiązania i stawia zjednoczoną Europę jako ambitny, historyczny projekt, który jako obóz Zjednoczonej Prawicy chcemy współtworzyć” – powiedział lider Porozumienia.
Jarosław Gowin dodał, że rządzący mają świadomość, iż potrzebują nowych wyzwań i celów programowych. “My nie popadamy w triumfalizm, wiemy, że popełniamy błędy, że musimy wystrzegać się arogancji i chciwości. Wiemy, że potrzebujemy świeżych impulsów w niektórych obszarach mądrych korekt, potrzebujemy nowej wizji programowej. To będzie wspólna wizja programowa Zjednoczonej Prawicy. Pokażemy ją za kilka tygodni” – dodał wicepremier.
Wicepremier Beata Szydło oceniła, że przez ponad trzy lata sprawowania władzy Zjednoczona Prawica udowodniła, że zgoda panująca między trzema tworzącymi ją ugrupowaniami przyniosła korzyść dla Polski. Była szefowa polskiego rządu wskazywała na potrzebę jedności przed zbliżającymi się wyborami do PE a następnie parlamentarnymi.
„By to wszystko o czym marzymy spełniło się, musimy jeszcze raz pokazać Polsce, że zgoda buduje i nawet kiedy są różnice zdań, umiejętność wypracowania konsensusu daje pozytywną energię, która w 2015 roku doprowadziła obóz Zjednoczonej Prawicy do zwycięstwa” – podkreśliła Beata Szydło.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wdrożenie programu Energia Plus, dzięki któremu ma wzrosnąć liczba prosumentów. Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że inicjatywa ma zostać wdrożona jeszcze w tym roku i obok uzyskiwania czystej energii pozwoli na zmniejszenie wydatków Polaków na energię elektryczną. Minister powiedziała, że jeszcze w tym roku prosumenci uruchomią instalacje fotowoltaiczne równe wielkością jednemu dwustumegawatowemu blokowi energetycznemu. “Za sprawą tych instalacji obniżymy koszty energii elektrycznej dla 50 tysięcy gospodarstw domowych” – powiedziała wiceprezes Porozumienia.
Jadwiga Emilewicz powiedziała, że cele wyznaczone w programie Energia Plus zostaną osiągnięte dzięki likwidacji barier prawnych, zmianom organizacyjnym oraz zmianom w podatkach. “Chcielibyśmy zrównać wysokość VAT na poziomie 8 procent dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką” – dodała minister podkreślając, że będzie to konkretny impuls, który pozwoli na pojawienie się w tym roku kolejnych 50 tysięcy prosumentów.
Program Energia Plus zakłada, że prosumentem będą mogli zostać – obok osób indywidualnych – przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego są istotne, bo obecnie Unia Europejska znajduje się w kryzysie. Adam Bielan podkreślił, że Polska jest i nadal chce być aktywnym członkiem europejskiej wspólnoty. Zaznaczył, że w interesie UE leży przeciwdziałanie powstawaniu tak zwany wielu prędkości. Adam Bielan powiedział, że podziały oznaczają osłabianie wspólnej Europy, tworu o silnej chrześcijańskiej tożsamości kulturowej i społeczno-ekonomicznej.
Wbrew zapowiedziom w Krakowie nie pojawił się, jak poinformowali organizatorzy z powodu niedyspozycji, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/zr

COMMENTS