“Konstytucja sama się nie obroni”- rozmowa z Mateuszem Kijowskim na antenie radia Polski FM Chicago

“Konstytucja sama się nie obroni”- rozmowa z Mateuszem Kijowskim na antenie radia Polski FM Chicago

W czwartek, 7 kwietnia, gościem Zygmunta Rygla w radiu Polski FM Chicago był Mateusz Kijowski – twórca Komitetu Obrony Demokracji w towarzystwie Petera Wlodarczyka z KOD Polonia USA.

KOD, ruch społeczny, który znany jest niemal każdemu Polakowi, powstał zupełnie niedawno – w listopadzie 2015 roku na Facebooku. Po trzech dniach od pojawienia się wpisu w grupie znajdowało się już 30 tysięcy osób. Od tego czasu minęły zaledwie cztery miesiące podczas których, na zorganizowanych przez KOD manifestacjach i pikietach w całej Polsce, setki tysięcy ludzi protestowały przeciwko łamaniu przez rząd PIS podstawowych zasad demokracji.

Obecnie Komitet Obrony Demokracji jest oficjalnie stowarzyszeniem, którego tymczasowy zarząd stanowią: Piotr Cykowski, Dorota Guenter, Mateusz Kijowski, Jarosław Marciniak, Jacek Parol, Joanna Roqueblave i Radomir Szumełda.

Od kilku dni delegacja KOD przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie przybyła na zaproszenie Freedom House – organizacji, która określa się “głosem na rzecz demokracji i wolności na całym świecie”.

Poniżej przedstawiamy rozmowę, która odbyła się na żywo na antenie radia Polski FM 7 kwietnia.

TSCOMMENTS

WORDPRESS: 2