Jednym z patronów rozpoczynającego się właśnie roku 2016 będzie Feliks Nowowiejski.
Uchwałę w tej sprawie pod koniec grudnia podjął Sejm RP, swoją decyzję tłumacząc między innymi tym, iż był to artysta, którego dorobek miał wpływ na całą kulturę muzyczną świata i który zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury. Postanowienie to cieszyć może szczególnie mieszkańców Gdyni, ale i całego Pomorza, gdyż z tymi właśnie rejonami za życia kompozytor związany był w sposób wyjątkowy.
W poniedziałek 18 stycznia minie 70 lat od śmierci tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga. W przyszłym roku obchodzić natomiast będziemy 140. rocznicę jego urodzin. Rok 2016 stanowi więc wyjątkową okazję do przypomnienia sobie twórczości wybitnego artysty.
Feliks Nowowiejski był absolwentem konserwatoriów w Berlinie i Ratyzbonie. Pracował również jako organista oraz pedagog. Kochał morze i chętnie przebywał zarówno na Kaszubach, jak i na Pomorzu. W planach miał nawet przeniesienie się do Gdyni na stałe. W mieście tym koncertował, ale nie tylko. Tu założył też chór Symfonia oraz Związek Literatów Polskich na Kaszubach. Za swą twórczość kompozytorską i działalność popularyzatorską otrzymał wiele nagród, w tym m.in. w 1936 roku Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta.
Swój pierwszy utwór marynistyczny kompozytor stworzył w 1919 r. Był to Hymn do Bałtyku, który krótko po napisaniu znali i śpiewali wszyscy. Nowowiejski był również autorem opery Legenda Bałtyku oraz muzyki do Roty Marii Konopnickiej. Napisał też setki pieśni i utworów organowych. W 1981 r. jego imię nadano znajdującemu się w centrum Gdyni – Bulwarowi Nadmorskiemu.
Justyna Degórska (aip), foto Przemek Świderski