HomePOLSKA

Rozpoczął się świąteczny szczyt wyjazdowy

Rozpoczął się świąteczny szczyt wyjazdowy

Wzmożony ruch jest na głównych trasach i wyjazdach z dużych miast. Policja ostrzega przed pierwszym przedświątecznym szczytem na polskich drogach.

Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji powiedział IAR, że w wielu miejscach można spodziewać się patroli policji. Funkcjonariusze drogówki będą sprawdzać między innymi stan techniczny pojazdów i prawidłowy sposób przewożenia pasażerów. Najważniejsza jest jednak płynność ruchu podczas wyjazdów.

Policjant ostrzega przed bagatelizowaniem pogody i zbyt szybką jazdą. Właśnie podczas słonecznej aury, kiedy na jezdni nie ma śniegu i lodu dochodzi w Polsce do największej liczby wypadków drogowych. Wielu kierowców jedzie szybciej, a to nadmierna prędkość powoduje, że w wypadkach jest więcej ciężko rannych i ofiar śmiertelnych. Warto pamiętać, że nadal szybko zapada zmrok – dodaje.

Policjanci przypominają, że wzmożone kontrole przedświąteczne zaczną się za kilka dni, ale każdego dnia wiele tras jest patrolowanych przez nieoznakowane radiowozy specjalnej grupy pościgowej “Speed”.

*

 

 

Rozpoczął się świąteczny szczyt wyjazdowy. Kolejarze zapowiadają, że będą cały czas monitorować sprzedaż biletów na pociągi i w razie potrzeby do kursujących składów zostaną dostawione dodatkowe wagony. Na święta nie zaplanowano jednak specjalnych pociągów.

Jak mówi rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk, dodatkowe składy pojawią się po Nowym Roku. Pierwszego i szóstego stycznia przewoźnik uruchomi trzy nowe pociągi na trasie Zakopane – Warszawa. W okresie noworocznym podróżni będą mogli skorzystać z dwóch pociągów nocnych na trasie Gdynia – Zakopane – Gdynia.

Kolejarze wzmocnią też informację na dworcach. Pojawią się tak zwani mobilni informatorzy, którzy pomogą pasażerom między innymi w znalezieniu właściwego połączenia lub dogodnej przesiadki.

W związku z powrotami z zabawy sylwestrowej w Zakopanem, mobilnych informatorów będzie można spotkać także w stolicy Tatr pierwszego stycznia oraz szóstego stycznia w święto Trzech Króli.

15 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy. Każdego dnia w całej Polsce przewoźnicy zapewniają około 400 połączeń. Szczegółowy rozkład dostępny jest na dworcach, na internetowych stronach przewoźników, a także na Portalu Pasażera PKP Polskich Linii Kolejowych.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/dw

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Mariusz Pieśniewski/ap/dw

COMMENTS