HomePOLSKA

Koledzy wspominają Grzegorza Miecugowa

Koledzy wspominają Grzegorza Miecugowa

Nie żyje dziennikarz Grzegorz Miecugow – redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, współtwórca Faktów w TVNPrzyjaciele i współpracownicy wspominają go jako człowieka dowcipu, miłośnika muzyki i brydża.

To o nich często rozmawiał z Grzegorzem Miecugowem Hirek Wrona. Dziennikarz muzyczny zdradził, że poznali się w drugiej połowie lat 80. przy okazji festiwalu “Nowa Scena” w Gdyni. “Razem prowadziliśmy najbardziej alternatywną w tamtych czasach imprezę w Polsce” – mówił Hirek Wrona. Później Grzegorz Miecugow dołączył do zespołu radiowej Trójki i tak zaczęła się ich kilkuletnia współpraca przy popołudniowej audycji “Zapraszamy do Trójki”.
“Fajny człowiek. Fantastycznie się z nim pracowało. Był zawsze spokojny, opanowany, merytoryczny” – wspomina dziennikarz muzyczny.
“Był radiowcem z fantazją” – tak Grzegorza Miecugowa wspomina Paweł Zegarłowicz, jeden z późniejszych dyrektorów radiowej Trójki. Przypomniał, że Grzegorz Miecugow był nie tylko długoletnim prowadzącym audycje popołudniowe, ale także pomysłodawcą i twórcą nowoczesnego newsroomu Trójki. Paweł Zegarłowicz wyjaśnia, że z dzisiejszej perspektywy to się wydaje oczywiste, że program ogólnopolski ma co godzinę serwis informacyjny, ale wtedy tak nie było. To była duża zmiana w Trójce. Jak mówił, “wiele osób pracujących i występujących dzisiaj w radio, jak Tomasz Kowalczewski, Marek Wałkuski, Dorota Wojtalczyk to była ekipa z <>, która chciała skorzystać z tego, że wreszcie można mówić w sposób nieskrępowany”.
Paweł Zegarłowicz powiedział, że Grzegorz Miecugow był radiowcem, którego słuchacze bardzo lubili i za którym tęsknili.
Lubił go również “mikrofon”, dlatego odejście dziennikarza do telewizji było dużą zmianą. “Prosiliśmy, aby nie zostawiał swoich słuchaczy” – mówił Paweł Zegarłowicz. Bezskutecznie.
Z kolei Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki mówił IAR, że Grzegorz Miecugow był cudownym kolegą i świetnym dziennikarzem. Wspominał, że w latach 1989-2001 Grzegorz Miecugow czasem zastępował go na antenie w prowadzeniu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Poprowadził dziewięć jej wydań. “Nie bał się takiego wyzwania” – mówił Marek Niedźwiecki. Dodał, że siłą Grzegorza Miecugowa było to, że “on nigdy nie chciał być, zawsze był sobą”.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że będzie im bardzo brakowało Grzegorza Miecugowa. “Ja do tej pory nie wierzę w to, że go nie ma” – mówił Hirek Wrona.Grzegorz Miecugow pracę w mediach zaczął w 1980 roku. Kontynuował ją do stanu wojennego. Po przerwie został redaktorem programów dla dzieci. Od 1987 roku był zatrudniony w radiowej Trójce. Był dyrektorem stacji, szefował też audycji “Zapraszamy do Trójki”.
Od lat zmagał się z nowotworem. Zmarł w wieku 61 lat.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/jl/dw

 

COMMENTS