HomePOLSKA

Kiedy nastąpi powrót do “dobrej formy” w lotnictwie cywilnym

Kiedy nastąpi powrót do “dobrej formy” w lotnictwie cywilnym

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson powiedział, że powrót do “dobrej formy” w lotnictwie cywilnym nastąpi w 2025 roku.

Prezes powołał się na najnowsze ekspertyzy Europejskiej Agencji Zarządzania Ruchem Lotniczym, która zakłada, że powszechnie dostępna szczepionka na koronawirusa będzie w 2022 roku. Agencja zakłada też pesymistyczny scenariusz, który wydłuża ten czas o 2 lata. Piotr Samson powiedział jednak, że jest on mało realny.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że lotnictwo pasażerskie w Polsce wróci do kształtu z 2019 roku za cztery lata. Piotr Samson mówi jednak, że w myśl najnowszych opracowań, w tym czasie osiągnie ono 90 procent potencjału z zeszłego roku.

Prezes ULC powiedział także, że po pandemii lotnictwo pasażerskie nieco zmieni swój charakter. Dużym powodzeniem będą się cieszyć trasy typowo wakacyjne, natomiast na popularności stracą kierunki biznesowe.

W 2019 roku największe lotnisko w Polsce – Lotnisko Chopina w Warszawie – obsłużyło ponad 19 milionów pasażerów, a narodowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT, ponad 10 milionów pasażerów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Pszoniak/i ms/w Siekaj

COMMENTS