HomeŚwiat

Kazachstan chce polskich inwestycji

Kazachstan chce polskich inwestycji

Prezydenci Polski i Kazachstanu zachęcali w Astanie do współpracy firmy z obydwu krajów. W stolicy odbyło się Polsko – Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w ostatnim półroczu wymiana handlowa między obydwoma krajami wzrosła. Nadal jednak nie udało się osiągnąć poziomu sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę, która pociągnęła za sobą zachodnie sankcje i rosyjskie kontrsankcje, co spowodowało kryzys niemal w całym byłym Związku Radzieckim. Prezydent chciałby, aby w ciągu najbliższych 6 lat obroty sięgnęły 3 miliardów dolarów, czyli niemal 3 razy więcej niż w 2013 roku.
W Forum w Astanie wzięło udział około 450 przedsiębiorców z Polski i Kazachstanu. Do nich zwrócił się też prezydent Nursułtan Nazarbajew. „My z prezydentem Polski przyszliśmy powiedzieć wam żebyście się przyjaźnili tak, jak my” – zaznaczył. Według danych władz w Astanie, w zeszłym roku obroty handlowe polsko – kazaskie sięgnęły niemal 800 milionów dolarów.
Poprzednie Polsko – Kazachstańskie Forum Gospodarcze odbyło się rok temu w Warszawie, także przy okazji prezydenckiej wizyty: Nursułtana Nazarbajewa w polskiej stolicy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski/nyg

COMMENTS