HomePOLSKA

Kardynał Nycz o wydarzeniach podczas pielgrzymki kibiców na Jasną Górę: “Reakcja wszystkich odpowiedzialnych powinna być jednoznaczna”

Kardynał Nycz o wydarzeniach podczas pielgrzymki kibiców na Jasną Górę: “Reakcja wszystkich odpowiedzialnych powinna być jednoznaczna”

Metropolita warszawski odniósł się do wydarzeń, do których miało dojść w sobotę pomiędzy uczestnikami dziesiątej Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców, a protestującymi ze Stowarzyszenia Obywatele RP i Demokratyczna RP. 

Według niewielkiej grupy manifestujących miało dojść do zaatakowania ich przez pielgrzymów. Policjanci, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia, nikogo nie zatrzymali. Nikt też nie wyraził potrzeby poddania się badaniom lekarskim. Uczestnicy manifestacji poinformowali policję, że zostali obrzuceni wyzwiskami, przejęto ich banery oraz podpalono. Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że takie zajścia nie powinny mieć miejsca.
„Wszystkie tego typu rzeczy, które dzieją się niezależnie czy w miejscu tak świętym i uświęconym jak sanktuarium w Częstochowie, czy gdziekolwiek indziej, wymagają oceny negatywnej. Nie powinny się zdarzać i szkoda, że tak się dzieje” – powiedział pytany przez dziennikarzy metropolita warszawski.
Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił ważne znaczenie systematycznej edukacji oraz wzajemnego poznawania się po to, żeby „likwidować wszystkie uprzedzenia”. Przypomniał, że ponad 20 lat temu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiony został Dzień Judaizmu, a potem na zakończenie Tygodnia Ekumenicznego – Dzień Islamu.
Kardynał Nycz powiedział, że „najgorszą rzeczą jest z jednej strony niewiedza, albo nastawienie polegające na szukaniu wroga, gdzie się tylko da”.
„Może się okazać, jeżeli już się nie okazuje, że ta czasem niewiedza, te uprzedzenie i nie wiadomo, jakie postawy sprawiają, że za chwilę jeszcze bardziej niż Dzień Judaizmu, będzie nam potrzebny Dzień Islamu w Kościele, żeby nie było tej postawy „anty”, która wynika bardzo często z niewiedzy” – powiedział metropolita warszawski.
Hierarcha dodał, że tylko w szerokim kontekście można oceniać to, co wydarza się na różnych uroczystościach, takich jak spotkanie kibiców na Jasnej Górze. Zaznaczył, że należy ufać „że to są marginesy, ale powinny być jasno oceniane, a reakcja wszystkich odpowiedzialnych powinna być jednoznaczna”.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR /wczes./ Magdalena Kowalewska/sk

COMMENTS