11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Kalifornijskie prawo dot. broni szturmowej narusza Drugą Poprawkę. Sędzia zablokował przepisy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sędzia federalny orzekł w czwartek, że kalifornijskie przepisy zakazujące obywatelom posiadania broni szturmowej są niezgodne z konstytucją. Wprowadzone w 1989 r. regulacje, dotyczące broni półautomatycznej nie mogą dalej funkcjonować z uwagi na zeszłoroczne orzeczenie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Sędzia okręgowy z San Diego Roger Benitez orzekł w sprawie pozwu złożonego przez organizacje walczące o liberalizację dostępu do broni przeciwko kalifornijskim przepisom. Obrońcy prawa do posiadania broni stwierdzili w nim, że Kalifornia pogwałciła konstytucyjne prawo obywateli Stanów Zjednoczonych, zabraniając im legalnego posiadania broni półautomatycznej, jak np. AR-15.

Benitez przyznał powodom rację, powołując się na Drugą Poprawkę do Konstytucji USA, która traktuje o „noszeniu i trzymaniu” broni palnej. Sędzia zablokował kalifornijskie prawo, zakazujące obywatelom stanu posiadania szturmowej broni półautomatycznej, jednocześnie zawieszając decyzję na 10 dni i dając władzom stanowym szansę na odwołanie się od orzeczenia.

Prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta już zapowiedział wniesienie apelacji. W swoim oświadczeniu nazwał działanie Beniteza „błędnym i niebezpiecznym”.

„Na ulicach Kalifornii nie ma miejsca na broń wojenną” – powiedział Bonta.

Red. JŁ

(Źródło: Reuters)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520