HomeUSALos Angeles

Kalifornia chce wcześniejszych prawyborów

Kalifornia chce wcześniejszych prawyborów

Sekretarz stanu Kalifornia Alex Padilla wystąpił z inicjatywą przeniesienia o kilka miesięcy wstecz terminu kalifornijskich prawyborów, tak aby stan odegrał większą rolę w procesie wyborczym.

Kolejne wybory prezydenckie w USA odbędą się w 2020 roku. Prawybory w Kalifornii zaplanowano na czerwiec, ale Padilla, potencjalny kandydat do Senatu Stanów Zjednoczonych, chce je przesunąć przynajmniej na trzeci wtorek marca.

Sekretarz sponsoruje projekt ustawy, która dałaby też gubernatorowi możliwość przeniesienia prawyborów nawet na wcześniejszy termin, gdyby na podobny ruch zdecydowały się inne stany.

– Stan o tak dużej populacji i zróżnicowaniu nie powinien być zostawiany na koniec. Za sprawą wcześniejszych prawyborów będziemy mieli pewność, że kwestie istotne dla mieszkańców Kalifornii będą traktowane priorytetowo przez prezydenckich kandydatów ze wszystkich partii – mówi Padilla.

W ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Hillary Clinton wygrała w Kalifornii z Donaldem Trumpem różnicą ok. 4,3 miliona głosów. W czerwcu nieznacznie pokonała też swojego rywala z Partii Demokratycznej, Bernie’ego Sandersa, ale kalifornijskie prawybory nie miały większego znaczenia, jako że Clinton już wcześniej zapewniła sobie wystarczającą liczbę delegatów, by zdobyć nominację.

(hm), Fot. Archiwum

COMMENTS