HomeŚląskie

Jastrzębie: Gang w białych kołnierzykach kupował od komorników mieszkania i domy, 9 osób stanie przed sądem

Jastrzębie: Gang w białych kołnierzykach kupował od komorników mieszkania i domy, 9 osób stanie przed sądem

Wpływali na przebieg licytacji komorniczych, kupując znacznie taniej mieszkania i domy w Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Tychach i Gliwicach. Kupowali nieruchomości znacznie taniej, bo na licytacje przychodzili podstawione osoby – dostawały za taki udział np. 1000 złotych!

 

Wpływali na przebieg licytacji komorniczych, kupując znacznie taniej mieszkania i domy w Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Tychach i Gliwicach. Kupowali nieruchomości znacznie taniej, bo na licytacje przychodzili podstawione osoby – dostawały za taki udział np. 1000 złotych! Gang rozbili jastrzębscy policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi, pod nadzorem prokuratorów z Gliwic. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała właśnie do sądu okręgowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom.

 

– Łącznie podejrzanym zarzucono 28 przestępstw, popełnionych w różnych konfiguracjach osobowych. Części osób zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej – wyjaśnia Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

 

Sprawa ma swój początek od zawiadomienia Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, które dotyczyło okoliczności przeprowadzenia komorniczej licytacji Wandy C., mającej miejsce w siedzibie tego sądu 3 lipca 2015 roku. Okoliczności wskazywały na podejrzenie popełnienia przestępstwa – zmowę podczas licytacji osób biorących w niej udział. 2 września 2015 roku wszczęto śledztwo.

 

– W jego toku zebrano obszerny materiał dowodowy dotyczący zarówno wymienionej, jak i szeregu dalszych licytacji przed sądami na terenie kolejnych miast województwa śląskiego. Dał on podstawę do sformułowania względem dziewięciu osób zarzutów dotyczących udziału w porozumieniach dotyczących przebiegu komorniczych licytacji nieruchomości, a ostatecznie, również zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – wyjaśnia prokurator Joanna Smorczewska.

 

Celem działania grupy w ocenie prokuratora było popełnianie przestępstw związanych z przebiegiem komorniczych licytacji nieruchomości, prowadzonych przez komorników sądowych przed sądami w trybie egzekucji cywilnej, polegających na wchodzeniu z innymi zainteresowanymi zakupem nieruchomości osobami w nielegalne porozumienia.

 

Obejmowały one w szczególności odstąpienie przez siebie oraz inne uczestniczące w licytacji, bądź pozorujące względem tych osób udział w licytacji, osoby od czynnego uczestnictwa w licytacjach w zamian za odpowiednie kwoty pieniężne. W konsekwencji umożliwiały zainteresowanym osobom dokonania zakupów licytowanych nieruchomości po cenie wywołania, na szkodę właścicieli nieruchomości i wierzycieli. W Jastrzębiu na przykład kupiono dwie duże nieruchomości za kwoty 56 tysięcy i 64 tysięcy. Osoby ujęte w akcie oskarżenia mają na koncie także inne przestępstwa, związane z licytacyjną sprzedażą nieruchomości. Wprowadzali inne osoby w błąd zainteresowane takimi licytacjami, zapewniając, że mają wpływy w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za ich przeprowadzenie, a następnie podejmowali się rzekomego pośrednictwa w załatwieniu w tych instytucjach określonej sprawy (w tym w postaci udaremnienia przeprowadzenia licytacji).

 

– Z materiałów sprawy wynika, że za propozycje składane przez podejrzanych polegały na: możliwości dokonania przez określoną osobę zakupu nieruchomości po cenie wywołania w zamian za przekazanie przez nią pozostałym osobom, odstępującym od licytacji, kwot w wysokości po 1000 zł – wyjaśniają śledczy. Głównym podejrzanym jest Mariusz N., wykształcenie techniczne, któremu śledczy przypisują kierowanie grupą przestępczą – ma osiem zarzutów. Grozi mu 10 lat. 5 lat więzienia grozi pięciu innym podejrzanym, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej: Łukaszowi Ć., Danielowi G., Krzysztofowi J., Marco N., Renacie Ż.

 

Do 3 lat grozi trzem pozostałym osobom, którzy wpływali na licytacje, ale w gangu nie uczestniczyli: Dawidowi M., Zbigniewowi P. I Danielowi Sz. – Spośród podejrzanych część osób przyznała się do zarzucanych przestępstw, zarazem jednak zaprzeczali aby należeli do jakiejkolwiek zorganizowanej grupy – wyjaśnia prokurator Smorczewska.

 

 

COMMENTS