"> Jan Olszewski odszedł z polityki, bo nie cechował go egoizm – wiadomosci.com

Jan Olszewski odszedł z polityki, bo nie cechował go egoizm

Jan Olszewski odszedł z polityki, bo nie cechował go egoizm

Jan Olszewski odszedł z polityki, bo nie cechował go egoizm – mówi jego dawny współpracownik, były poseł PiS Zbigniew Girzyński. O 14:45 na warszawskich Powązkach odbędzie się pogrzeb byłego premiera, który zmarł 7 lutego w wieku 88 lat.

Zbigniew Girzyński współpracował z Janem Olszewskim w strukturach Ruchu Odbudowy Polski. Jak mówił w radiowej Jedynce, premiera Olszewskiego nie cechowały typowe dla polityków: egoizm i ambicja. Ważniejsza dla niego była idea. Według Zbigniewa Girzyńskiego, właśnie dlatego, gdy bracia Kaczyńscy zaczęli pełnić wiodącą rolę w polityce, były premier potrafił “schować się w cień”. Oni “w pewien sposób realizowali wszystko to, o co walczył” – mówił Girzyński.
Jan Olszewski w czasach PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Po przemianach politycznych w Polsce był między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
Po śmierci Jana Olszewskiego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis janolszewski.polskieradio.pl. Portal polskieradio24.pl będzie ponadto transmitował dzisiejsze uroczystości pogrzebowe byłego premiera.

 

 

***

 

 

Trwają uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Towarzyszy im obowiązująca do godziny 19.00 żałoba narodowa.

Do godziny 6.00 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie trwają czuwanie i modlitwy przy trumnie byłego szefa rządu, opozycjonisty, obrońcy w procesach politycznych PRL, powstańca warszawskiego. Jana Olszewskiego żegnają przyjaciele, współpracownicy i osoby wdzięczne mu za jego działalność.
Wcześniej byłego premiera odprowadził kondukt z honorami wojskowymi. Trumna owinięta w biało-czerwoną flagę wieziona była na wojskowej lawecie. Trasa przemarszu wiodła sprzed KPRM na warszawską starówkę Traktem Królewskim. W kondukcie kroczyli między innymi przedstawiciele najwyższych władz: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Wcześniej hołd Janowi Olszewskiemu oddawano w Kancelarii Premiera. W godzinach 10.00-19.00 w holu głównym budynku wystawiona była trumna z ciałem. Słowa pożegnania wpisywano do księgi kondolencyjnej. Polacy wspominali Jana Olszewskiego nie tylko jako szefa rządu, ale również jako człowieka, który pomagał ludziom i zasłużył się wspierając w czasach PRL-u demokratyczną opozycję.
W intencji zmarłego premiera po południu w kościele świętego Aleksandra przy placu Trzech Krzyży w Warszawie odprawiono Mszę świętą. Przewodniczył jej biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, prywatnie siostrzeniec Jana Olszewskiego. “Są tacy, którzy o Ewangelii mówią, ale nią nie żyją. Są tacy, którzy o Ewangelii nie mówią, ale nią żyją. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich. Są tacy, którym stanowiska dodają znaczenia. Są tacy, którzy sobą dodają znaczenia stanowisku. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich” – mówił duchowny. W Mszy żałobnej, prócz rodziny zmarłego polityka, wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie i członkowie rządu.
O godzinie 11.00 w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela rozpocznie się msza pogrzebowa. Po niej trumna z ciałem Jana Olszewskiego zostanie przeniesiona przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie z udziałem żołnierzy Armii Krajowej, uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz z działaczami podziemia antykomunistycznego. Następnie trumna na lawecie wojskowej, w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego zostanie przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Na portalu janolszewski.polskieradio.pl dostępny jest specjalny serwis poświęcony zmarłemu byłemu premierowi. Serwis można też znaleźć wchodząc na strony główne PolskieRadio24.pl i PolskieRadio.pl. Na portalu PolskieRadio24.pl można oglądać transmisję na żywo z uroczystości pogrzebowych byłego premiera.
Były premier Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. W czasach PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Po przemianach politycznych w Polsce był między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

IAR/zbiorcza/vey/sk
IAR/Jedynka/wcześn/to/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0