7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

IPN: Nowy inwentarz ułatwia identyfikację osób w zasobie archiwalnym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nowy inwentarz Instytutu Pamięci Narodowej ułatwia identyfikację osób figurujących w zasobie archiwalnym. Na mocy decyzji prezesa IPN, popartej przez Kolegium Instytutu, w internetowym inwentarzu wprowadzono rozszerzoną formę opisów akt o charakterze osobowym.

Oznacza to, że po wpisaniu na stronie www.inwentarz.ipn.gov.pl np. imienia i nazwiska będzie można znaleźć szerszą informację o rodzaju akt osobowych. Już na początku tego roku publikację nowego inwentarza zapowiadał prezes IPN dr Jarosław Szarek. 24 stycznia podczas konferencji o opublikowaniu indeksu dokumentów ze zbioru zastrzeżonego, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk mówiła jak dotychczas wyglądały informacje o aktach osobowych.
„W tytule jednostki archiwalnej publikowano tylko dane osobowe osoby, której dotyczą materiały. Niezależnie od tego jakiego charakteru były to materiały, tytuł jednostki był identyczny. W ten sam sposób prezentowały się akta funkcjonariusza, akta osoby rozpracowywanej oraz akta osobowego źródła informacji” – tłumaczyła Marzena Kruk.
Inwentarz IPN nie zawiera treści dokumentów, jednak dzięki rozszerzonej formie opisów akt osobowych, łatwo będzie można sprawdzić w internecie czy dana osoba była np. funkcjonariuszem komunistycznego państwa, tajnym współpracownikiem SB lub też osobą rozpracowywaną przez bezpiekę.
„W przypadku akt o charakterze osobowym będą podawane te same informacje, które do tej pory były publikowane przy aktach o charakterze nieosobowym. W związku z tym czytelnicy będą od razu mieli możliwość zidentyfikować z jakim rodzajem materiałów archiwalnych mają do czynienia” – wyjaśniała dyrektor Archiwum IPN.
Inwentarz zawiera ponad 1 mln 690 tys. rekordów opisujących materiały administracyjne, operacyjne i osobowe. Nie jest to jeszcze cały zasób IPN. Publikację cyfrowej wersji inwentarza zakładała nowelizacja ustawy o IPN z 2010 roku. Wówczas datę końcową publikacji całego zasobu wyznaczono na koniec 2012 roku. Jednak – jak tłumaczą archiwiści – dotrzymanie tej daty nie było możliwe ze względu na rozmiar archiwów, w których znajduje się 90 kilometrów akt.
Dostęp do systemu informacji archiwalnej mają osoby prowadzące badania naukowe oraz dziennikarze.

Karol Darmoros, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520