25.2 C
Chicago
sobota, 4 maja, 2024

IMGW: Rano najzimniej było w Zamościu – minus 17 st. C

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W środę rano najzimniej było w Zamościu. Tam termometry pokazały –17 st. C. Najcieplej było na Helu, ale też poniżej zera – poinformował IMGW w środę na Twitterze.

Najniższą temperaturę o godz. 6 w środę zanotowano w Zamościu. Było tam -17,1 st. Celsjusza. Tylko o trzy stopnie cieplej było w wielu miejscowościach na południu Polski. Tam termometru pokazywały ok. -14 stopni.

 

Na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie nie było tak źle. Słupki rtęci spadły zaledwie 7 st. poniżej zera.

 

Najcieplej było nad morzem. Na Helu -2,3 st. C, na Pomorzu środkowym w okolicach minus 4, a na zachodnim poniżej 5 st. C.(PAP)

 

Lubelskie/ Zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe na drogach wojewódzkich

Na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny występuje głównie zajeżdżony śnieg, błoto pośniegowe; na zachodzie regionu drogi są czarne, ale lokalnie może być ślisko – poinformował w środę Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Rzecznik ZDW w Lublinie Kamil Jakubowski podał, że wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. „Na większości z nich występuje cienka warstwa zajeżdżonego śniegu z jezdnią czarną w koleinach” – przekazał.

 

Dodał, że na zajeżdżony śnieg oraz błoto pośniegowe natrafią kierowcy podróżujący w centralnej i południowej części regionu (okolice Aleksandrowa, Bełżca, Chełma, Cycowa, Józefowa, Krasnegostawu, Łukowej, Majdanu Sopockiego, Obszy, Rejowca, Różańca, Sawina, Siennicy Nadolnej, Siennicy Różanej, Tarnogrodu, Tomaszowa Lubelskiego, Werbkowic, Żmudzi).

 

Na zachodzie województwa – wskazał Jakubowski – jezdnia jest czarna, lokalnie śliska (okolice Dęblina, Garbowa, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Opola Lubelskiego, Poniatowej, Stężycy, Ryk, Wrzelowca i Żyrzyna).

 

Jak podał, drogi czarne, bez błota pośniegowego i zajeżdżonego śniegu występują na drodze wojewódzkiej nr 747 od węzła Konopnica do miejscowości Chodel, na odcinku Al. Solidarności w Lublinie (do S19), na wyjeździe z Lublina w stronę Lubartowa (dw 835) oraz w Jakubowicach Murowanych (dw 822).

 

„Kierowcy muszą uważać na drogach w okolicach Bełżyc, Bychawy, Lublina, Łęcznej gdzie w godzinach porannych może występować gęsta mgła” – poinformował Jakubowski.

 

Jak przekazał, w środę o godz. 5 w Zamościu odnotowano temperaturę -18,5 st. C. Najcieplej było w okolicach Łukowa (-5,9 st. C) oraz Janowa Podlaskiego (-6,3 st. C).

 

W środę do godz. 9 w większości województwa lubelskiego obowiązuje ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przed silnymi mrozami.(PAP)

 

Autor: Piotr Nowak

 

Warmińsko-mazurskie/ Mroźna noc, na drogach lokalna śliskość

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Warmińsko-Mazurskiem są w środę rano przejezdne, ale miejscami występuje na nich cienka warstwa zajeżdżonego śniegu, co sprawia, że jest ślisko. Jest zimno, w nocy w okolicy Szczytna temperatura spadła do minus 15 stopni C.

Na drogach krajowych w warmińsko-mazurskim sprzęt posypujący drogi jeździ w okolicach Ełku (2 jednostki), Giżycka (4 jednostki) i Olsztyna (3 jednostki: na obwodnicy miasta, drodze na Ostródę i Olsztynek). W okolicach Olsztyna kierowcy muszą uważać na lokalną mgłę, ślisko miejscami jest w okolicach Olecka czy Rucianego-Nidy.

 

Drogi wojewódzkie są przejezdne, ale w północnych regionach – od Elbląga przez Bartoszyce i Kętrzyn pracują 34 pługopiaskarki, by usunąć nadmiar śniegu z wczorajszych opadów. Miejscami na trasach wojewódzkich leży cienka warstwa zajeżdżonego śniegu, która jest śliska.

 

Miniona noc w warmińsko-mazurskim była bardzo mroźna. W okolicach Szczytna temperatura spadła do minus 15 stopni, w Olsztynie do minus 11, w Lidzbarku Warmińskim i Ełku do minus 10. Według prognoz dzień także ma być mroźny. (PAP)

 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

 

Synoptyk IMGW: środa mroźna ze słabymi opadami śniegu

W środę nie należy spodziewać się większych opadów śniegu. W całej Polsce zarówno w dzień, jak i w nocy, będą utrzymywały się temperatury poniżej zera – powiedziała PAP Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

Jak przekazała PAP Dorota Pacocha z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w środę nad Polską będą utrzymywały się masy chłodnego powietrza arktycznego. Od południowego zachodu zacznie się nasuwać płytka zatoka niżowa.

 

Synoptyk dodała, że w ciągu dnia zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na Pomorzu. Miejscami słabe opady śniegu. Na północnym wschodzie kraju śnieg spadnie rano, a na południu i południowym zachodzie w godzinach popołudniowych.

 

„Rano będą jeszcze zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, minus 4 w centrum, do zera na Wybrzeżu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na północy i południu może być porywisty. Na Podkarpaciu i rejonach podgórskich może wiać z prędkością do 60 km/h. W Tatrach i Sudetach prognozowane są zawieje i zamiecie” – powiedziała Dorota Pacocha.

 

W nocy zachmurzenie przeważnie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od minus 13 stopni na północnym wschodzie i północy do około minus 5 na południu. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków południowych. Lokalnie będą występowały silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 400 metrów, głównie na północy kraju.(PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

 

masz/ jann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520