I Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny, 1-3 czerwca, 2018

I Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny, 1-3 czerwca, 2018

W najbliższy weekend w metropolii odbędzie się I Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny MEDIATRAVEL Tour jaki organizujemy z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto pamiętać, iż większość z tych podróżników – odkrywców zanim się nimi stała była powstańcami i żołnierzami walczącymi o wolną Polskę. Jak zawsze, prosimy o przesłanie swoim bliskim, znajomym i współpracownikom.

Manhattan & Brooklyn, NY + Clark, NJ
MEDIATRAVEL TOUR – Polskie Dokonania, to festiwal prezentujący polskich twórców mediów, przede wszystkim twórców filmu dokumentalnego i autorów książek, dla których inspiracją są dokonania naszych Rodaków. Celem Festiwalu jest budowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami i promocja kultury polskiej a szczególnie dokonań naszych odkrywców, naukowców, twórców kultury oraz inżynierów. To oni, w ogromnej większości polscy patrioci-żołnierze, zesłańcy, łagiernicy i emigranci, którzy bardzo często na obczyźnie odkrywali i badali wiele dziewiczych obszarów Ziemi, wnieśli ogromny wkład naukowy i cywilizacyjny w rozwój świata, budując tym samym nasze narodowe dziedzictwo. 100 Rocznica odzyskania niepodległości to bardzo dobra okazja, aby przywrócić pamięć o ich dokonaniach.

Program uroczystej inauguracji Festiwalu
1 czerwca 2018, 19:00
Konsulat Generalny RP
233 Madison Ave, New York, NY

19:00 – Uroczyste otwarcie połączone z odczytaniem listu od Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, który objął Festiwal Patronatem Honorowym.
19:10 – „Polowanie na Matkę” – prezentacja redaktor Moniki Rogozińskiej; To fascynująca i nieznana historia ukrywania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej we wrześniu 1939 oraz jego losy w latach 1953-56. (P)
19:40 – „Miasto Ruin” – film pokazujący powojenne zniszczenia Warszawy w 1945 roku.
19:45 – „Ucieczka z Syberii”, prezentacja Tomasza Grzywaczewskiego, uczestnika wyprawy, która przemierzyła 7 tys. km, śladami słynnej ucieczki więźniów z syberyjskiego łagru do Indii. Na podstawie tej historii powstał film fabularny Petera Weira – „The Way Back”. (P)
19:55 – „Inż. Ernest Malinowski – 200 rocznica urodzin polskiego giganta w Peru” – prezentacja Jerzego Majcherczyka.
20:15 – „ Roof of America” – archiwalny film z pierwszej polskiej wyprawy andyjskiej, która zdobyła wiele dziewiczych szczytów i wytyczyła nową drogę na Aconcaguę. (P)
20:30 – Zakończenie prezentacji. Poczęstunek oraz indywidualne rozmowy z autorami i podpisywanie książek przez Monikę Rogozińską.
Aby wziąć udział w uroczystym otwarciu festiwalu należy się zarejestrować. Kliknij tutaj: Register here!

Program drugiego dnia Festiwalu
2 czerwca 2018, 16:00
Sala Centrum Polsko Słowiańskiego
177 Kent Street, Brooklyn, NY

16:00 – Powitanie gości i odczytanie listu od Honorowego Patrona Festiwalu.
16:10 – „Polowanie na Matkę” – prezentacja redaktor Moniki Rogozińskiej; (P)
17:00 – „Zwycięstwo” – film Aliny Czerniakowskiej o historii Polski tuż po II wojnie światowej. (P)
17:30 – „Tajemnica Brygu Warsaw” – prezentacja Piotra Nawrota o tajemniczej historii złota Inków przewożonego dla powstańców styczniowych.
18:00 – „Ziemia Czerwonych Drzew” – film Mirosława Olszyckiego o polskiej emigracji w Ameryce Południowej. (P)
18:30 – „Długi Marsz”- czyli ucieczka z Syberii, prezentacja Tomasza Grzywaczewskiego. (P)
19:00 – Zakończenie prezentacji.

Program trzeciego dnia Festiwalu
3 Czerwca 2018. 16:00
Polska Fundacja Kulturalna,
177 Broadway, Clark, NJ

16:00 – Powitanie gości i odczytanie listu od Honorowego Patrona Festiwalu.
16:10 – „Polskie Andy” – film Piotra Makosa o historii polskich wypraw w Andy od roku 1934 do czasów współczesnych.
17;00 – „Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu” – prezentacja największego wydawnictwa na świecie poświęconego tematyce górskiej – Stanisław Pisarek (P)
17:15 – „Mój Kanion” – film Mirosława Olszyckiego o eksploracji Kanionu Colca przez Polsko-Amerykańsko-Peruwiańską Wyprawę Naukową.
17:50 – „Polowanie na Matkę” – prezentacja redaktor Moniki Rogozińskiej. (P)
18:20 – „Musieli zwyciężyć” – film Aliny Czerniakowskiej o wojnie polsko-bolszewickiej lat 1919-1920. (P)
19:00 – Zakończenie prezentacji.
Wyjaśnienie: (P) – Premiery filmów i prezentacje premierowe.

Na wszystkie imprezy Festiwalu w języku polskim wstęp wolny.

W dniu 31 Maja w The Explorers Club na Manhattanie odbędzie się „Polish Evening” w czasie, którego zaprezentowane zostaną osiągniecia polskich himalaistów. Zainteresowanych prosimy bezpośredni o kontakt do Jerzego Majcherczyka; [email protected] lub 1-973-473-1249.COMMENTS

WORDPRESS: 0