14.7 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Hiszpania w Polsce czyli Nowy Rok z rekordowymi temperaturami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pierwszego stycznia 2023 roku, o godzinie 3.20 na punkcie pomiarowym w Głuchołazach odnotowano rekordową temperaturę 18,7 stopnia Celsjusza – powiedziała PAP Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. W Warszawie pobity został rekord dla stycznia dla całej Polski – 18,9 st. C.

Jak powiedziała PAP Anna Woźniak w pierwszym dniu 2023 roku zostały pobite rekordy temperatur dla tego stycznia. W Głuchołazach (opolskie) po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

 

„Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu” – powiedziała Anna Woźniak z IMGW-PIB.

 

Jak wyjaśniła PAP synoptyk IMGW-PIB, rekordowe temperatury zawdzięczamy napływowi ciepła z południowego-zachodu.

 

„W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że obecny nad Polską układ baryczny +zaciągnął+ do nas porcję powietrza zwrotnikowego znad Hiszpanii. Już jutro przemieści się ona na wschód. W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, z przeplatanką rozpogodzeń i deszczu. Na weekend od północnego wschodu może już wrócić do nas prawdziwa zima z opadami deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, choć na tę chwilę nie są to jeszcze prognozy z dużym stopniem prawdopodobieństwa.

 

W niedzielę nad ranem wysokie temperatury odnotowano także w Słubicach i Legnicy, gdzie temperatura powietrza o 4 rano wynosiła 16,9 stopni Celsjusza. Z kolei w Krakowie o tej godzinie termometry pokazały 3,6 stopnia – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

 

Tatry/ Znaczne ocieplenie; szybko topnieje lód na Morskim Oku

W Tatrach dynamicznie zmieniają się warunki pogodowe. Z powodu dużego ocieplenia na topniejącej warstwie lodu na Morskim Oku jest już woda i pojawiły się pęknięcia tafli – informuje w nowy rok Tatrzański Park Narodowy.

Miniony Sylwester w Tatrach był jednym z najcieplejszych w ostatnich latach. W nowy rok w południe termometry nad Morskim Okiem wskazywały +11 st. C. Na Hali Gąsienicowej było aż 13 stopni ciepła, a na Kasprowym Wierchu 8 st.

 

Jak zapowiadają synoptycy IMGW, w najbliższych dniach w Tatrach zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a temperatura wyniesie 5 do 9 st. C., lokalnie 11 st., a na szczytach około 7 st. C.

 

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są oblodzone. Wybierając się nawet na spacery do dolin reglowych, koniecznie trzeba zabrać ze sobą są raczki. W wyższych partiach gór niezbędny jest zimowy ekwipunek taki jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopata. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.(PAP)

 

autor: Szymon Bafia

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520