Brytyjskie muzeum wojny opublikowało zdjęcia zbombardowanego w czasie wojny Szczecina. Ujęcia nie są znane szerszemu gronu pasjonatów dziejów miasta
Opublikowane na stronie internetowej Imperial War Museum sześć zdjęć lotniczych pokazuje Szczecin podczas bombardowań, a także efekty tych bombardowań zarejestrowanych kilka dni po. – Zdjęcia te wykonano z pokładu brytyjskich bombowców należących do 9, 97, 540 i 541 Dywizjonu RAF podczas nalotów dokonanych w nocy z 14/15 października 1940 i 20/21 kwietnia 1943 roku – wyjaśnia Bogusław Tomaszewski, pasjonat dziejów Szczecina.
Co pokazują te zdjęcia? Na przykład na fotografii z 1940 roku widać wschodnią część Cmentarza Centralnego i zabudowę miasta od dawnego Fortu Prusy do ulicy Krzywoustego. Nocne zdjęcie rozświetla kilka eksplozji, z których jedna, w rejonie wiaduktu na ulicy Mieszka I, jest na tyle potężna, że sąsiednie budynki rzucają wyraźne cienie. Innym ciekawym zdjęciem jest to wykonane z wysokości 18 000 stóp (tj. z blisko 5,5 tys. metrów) pokazujące centrum miasta.
W rejonie Nowego Miasta i Turzyna widać kilka detonacji. Na innym zdjęciu, wykonanym kilka dni po kwietniowym nalocie z 1943 roku, dostrzec można spowite gęstym dymem obiekty jednego z zakładów przemysłowych na Pomorzanach. Na kolejnym zdjęciu widać stojący przy nabrzeżu Wałów Chrobrego lotniskowiec Graff Zeppelin.
Zdjęcia te są częścią dokumentacji związanej z nalotami brytyjskiego lotnictwa na Szczecin. Do wspomnianej dokumentacji należy też osiem niepublikowanych dotąd zdjęć z 1944 roku. Ukazują one zniszczenia zabudowy centrum miasta.
Marek Jaszczyński (aip)