Gubernator Kalifornii podpisał dwie ustawy, które mają chronić aktorów przed nielegalnym wykorzystaniem ich wizerunku w tworzeniu materiałów z udziałem sztucznej inteligencji – m.in. tzw. deepfakes. Dzięki tej technologii można w zasadzie stworzyć klona istniejącego aktora na ekranie, co narazić go na straty lub nawet pozbawić pracy.
Gavin Newsom podpisał kolejne ustawy, regulujące kwestie związane ze sztuczną inteligencją – AB 2602 oraz AB 1836. Obie są popierane przez związek zawodowy SAG-AFTRA. Ustawy zostały przyjęte przez legislaturę stanową w sierpniu b.r.
Ustawa AB 2602 zabrania zawierania w umowach i kontraktach klauzul, które pozwalałyby firmom na użycie cyfrowej wersji aktora bez jego pełnej wiedzy zainteresowanego na temat sposobu wykorzystania jego cyfrowego odpowiednika. Wymaga także zaangażowania prawnika lub przedstawiciela związku zawodowego w takich sytuacjach.
Z kolei ustawa AB 1836 nakłada na producentów i firmy obowiązek uzyskania zgody rodziny lub spadkobierców zmarłego aktora, zanim będą mogły wyprodukować lub rozpowszechniać cyfrową replikę jego wizerunku. Środek zamyka lukę prawną, która wcześniej umożliwiała firmom wykorzystywania cyfrowej repliki, np. zmarłych aktorów.
Red. JŁ