10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Grupa Orlen z coraz większymi zyskami. Czy to efekt drenowania kieszeni polskich kierowców?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze br. ponad 13,6 mld zł przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez koncern.

Jak podał w czwartek Orlen, publikując skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Orlen za drugi kwartał tego roku, zysk wyniósł w tym czasie 4 mld 544 mln zł, przy wyniku 3 mld 683 mln rok wcześniej, co oznacza wzrost rok do roku o 0,9 mld zł.
W pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen wypracowała 13 mld 653 mln zł zysku wobec 6 mld 528 mln zł rok wcześniej, czyli o 7,1 mld zł więcej rok do roku – przekazał koncern w komunikacie. (PAP)

 

Autor: Michał Budkiewicz

 

Prezes Orlenu: na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski koncern wyda w br. 36 mld zł

W tym roku na realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski i regionu Orlen przeznaczy 36 mld zł – wskazał prezes koncernu Daniel Obajtek. Kluczowe inwestycje to m.in. źródła odnawialne i bezpieczna energetyka jądrowa – dodał.

Jak poinformował w czwartek koncern, Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zł zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze br. ponad 13,6 mld zł przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej.
„W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla na inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową” – wskazał prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w informacji koncernu.
Jak podkreślił, „bezpieczna przyszłość Polaków” to dla Orlenu priorytet. „Dlatego wykorzystujemy potencjał koncernu wzmocnionego po procesie fuzji i konsekwentnie inwestujemy wypracowane zyski, aby zagwarantować tanią, stabilną i czystą energię oraz wspierać powstanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy we wszystkich regionach kraju” – dodał Obajtek. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz

 

Premier: nie chcemy nigdy więcej wyprzedaży majątku narodowego; pytania referendalne mają ogromny sens

Naszej antydemokratycznej opozycji trzeba powiedzieć, że my wierzymy w demokrację, my wierzymy w referendum, wierzymy, że pytania referendalne mają ogromny sens. Nie chcemy nigdy więcej wyprzedaży majątku narodowego – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
W referendum 15 października padną cztery pytania. Pierwsze z nich brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Premier w transmisji live na Facebooku powiedział, że tematem dzisiejszego odcinka jest wyprzedaż majątku narodowego. Przypomniał, że „przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej wyprzedali majątek o wartości 58 mld zł”. Premier zastanawiał się „na co poszły te pieniądze?”. „Może jakiś program społeczny, był zrobiony? A może dwie wielkie autostrady wybudowano za te blisko 60 mld zł”? – pytał.
„Oni te pieniądze przejedli, skonsumowali, nie ma żadnych wielkich korzyści, bo dług do PKB rósł cały czas, a deficyt budżetowy był rekordowy, blisko 8 proc. Przez pięć czy sześć lat, w czasach ich rządu Komisja Europejska nakładała na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, i oni nas będą uczyć zarządzania finansami publicznymi?” – powiedział szef rządu.
„Przecież właśnie jak naprawiliśmy finanse publiczne, to okazało się, że są środki, nie z wyprzedaży majątku, ale z zabranych pieniędzy mafiom vatowskim, przestępcom podatkowym, którzy świetnie się mieli w czasach (Donalda) Tuska, w czasach ministra finansów (Jacka) Rostowskiego” – dodał.
Opowiadał, że „tony pism przychodziły do KPRM”. „Widać było brak reakcji ówczesnego premiera na tę dramatyczną sytuację w sektorze finansów publicznych” – mówił. Dlatego – jak tłumaczył – „pokazujemy całokształt – tu wewnętrzni jątrzyciele, tu po wschodniej stronie grupa Wagnera i Łukaszenka, a po stronie zachodniej mamy grupę Webera, który też robi wszystko, aby obalić rząd PiS, i żeby powołać władzę, która będzie słuchała Niemców, słuchała biurokracji europejskiej” – przekonywał premier.
Jego zdaniem, „taka władza nie będzie działała na rzecz dobra wspólnego, na rzecz solidarności polskiej i międzypokoleniowej”. „Dowód? A czy były jakiekolwiek czternastki albo trzynastki dla emerytów w duchu solidarności międzypokoleniowej? Nie przypominam sobie. A czy były emerytury bez podatku? Nie przypominam sobie. A czy waloryzacje wynosiły, tak jak w naszym przypadku 200-250 zł? Seniorzy mówili mi, że były waloryzacje 2 zł 40 gr” – opowiadał premier.
Według niego, „to są antydemokratyczne ośrodki: pan Weber, pan Tusk ze swoją świtą, ze swoim akolitą i sojusznikiem”. „Tym antydemokratycznym siłom, naszej antydemokratycznej opozycji trzeba powiedzieć, że my wierzymy w demokrację. My wierzymy w referendum, wierzymy, że pytania referendalne mają ogromny sens. Nie chcemy nigdy więcej wyprzedaży majątku narodowego” – podkreślił.
Morawiecki zwrócił uwagę, że „dzisiaj Orlen przyciąga 41 proc. zysków z zagranicy”. „To znaczy, że do Polski przyciąga 41 proc. zysków, czyli zabiera je z zagranicy i te pieniądze służą Polsce”. Za przykład podał 14 mld zł, przekazanych przez Orlen na rekompensaty wysokich cen gazu. „Właśnie dlatego dzisiaj gaz jest dużo tańszy dla gospodarstw domowych oraz dla firm, bo mamy potężne koncerny, które są częściowo kontrolowane przez Skarb Państwa, ale zachowują się rynkowo, są bardzo sprawne, mają dobre wyniki i mogą współtworzyć naszą gospodarczą tkankę” – wyjaśnił.(PAP)
Autor: Olga Łozińska

 

Ozdoba: PKN Orlen był zagrożony za rządów Donalda Tuska

PKN Orlen to jest ten podmiot, który przez wiele lat rządów Donalda Tuska był zagrożony. Tusk równa się wyprzedaż majątku – ocenił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas poniedziałkowej konferencji prasowej sztabu PiS.
Od poniedziałku komitet PiS rozpoczyna akcję „4xNie Tusk = Wyprzedaż Majątku”, która ma celu promocję udziału w referendum, które ma odbyć się 15 października. Od poniedziałku do piątku mają być organizowane konferencje pokazujące, co oznacza utrata majątku państwowego. To nawiązania do pierwszego z 4 pytań w referendum: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”.
„PKN Orlen, symbol, gigant, to jest ten podmiot, który przez wiele lat rządów Donalda Tuska był zagrożony” – mówił na poniedziałkowej konferencji, zorganizowanej w bazie paliw Orlen– Mościska.
Orlen jest symbolem niezależności kapitału polskiego, a pytanie referendum dotyczy wyprzedaży. Tusk równa się wyprzedaż majątku polskiego. Tusk równa się tak naprawdę prywatyzacja i utrata kontroli nad kluczowymi spółkami Skarbu Państwa” – ocenił Ozdoba.
Jak podkreślił, „Tusk równa się wyprzedaż majątku”. „To właśnie ta akcja ma pokazać Polakom, dlaczego tak kluczowe jest to pytanie referendalne” – zaznaczył wiceminister.
Obecny na konferencji wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka dodał, że Orlen „jest to spółka, według danych niezależnych podmiotów, w piątce najszybciej rozwijających się podmiotów na świecie”. Wskazał, ze fuzja Orlenu, Lotosu, PGNiG oraz Energi doprowadziła to tego, że jest to podmiot, który dba o bezpieczeństwo energetyczne. Jak zauważył, „udział Skarbu Państwa w wyniku tych fuzji wzrósł z 27 proc. do blisko 50 proc.”.
„Podstawowym elementem, który w ostatnim czasie (…) był takim kluczowym działaniem Orlenu, to była derusyfikacja kontraktów, które miały miejsce za czasów Platformy Obywatelskiej. Ponad 80 proc., a czasem nawet 90 proc. kierunku, z którego była kupowana ropa czy gaz to był kierunek wschodni, to był kierunek rosyjski” – powiedział Śliwka.
Dodał, że Orlen w ramach swojej działalności wspiera polskie rodziny i polską gospodarkę. Jako przykład podał udział w zamrożeniu cen gazu dla tzw. odbiorców wrażliwych, jak szpitale, przedszkola, domy dziecka i ochotnicze straże pożarne. „To właśnie Orlen partycypował kwotą blisko 14 mld zł” – podkreślił wiceszef MAP.
Jak zauważył, w „2007 roku było blisko 1400 spółek Skarbu Państwa, w 2015 było ich nieco ponad 300”. „Jak funkcjonowała Platforma Obywatelska w latach 2007-20015 to doskonale wiemy. Prywatyzowali spółki z sektora energetycznego. Jeżeli spojrzymy chociażby na Tauron: blisko 60 proc. udział Skarbu Państwa został tam sprywatyzowany, to jest spółka z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa. PGE blisko 10 proc., Lotos sprywatyzowali na poziomie 10 proc.” – przekazał Śliwka.
„Powiem więcej: w 2011 roku jest pismo (ministra Skarbu Państwa) Aleksandra Grada, skierowane do pana prezesa (Grupy Lotos Pawła) Olechnowicza, w którym chciałby, żeby Lotos został sprywatyzowany w całości (…) I były wskazane trzy podmioty, z czego dwa powiązane z Kremlem” – podsumował. (PAP)

 

ra/ itm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520