HomeŚwiat

Grecja: Operacja policyjna po zamieszkach na Lesbos

Grecja: Operacja policyjna po zamieszkach na Lesbos

Duża operacja policyjna w ośrodku dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Służby poszukują imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Stało się to po kolejnych zamieszkach. Między grupami różnych narodowości przedwczoraj w nocy doszło do konfliktu.

W ostatnim czasie nasiliły się na Lesbos zajścia, do których dochodzi nie tylko między Afgańczykami i Syryjczykami, ale też innymi osobami pochodzenia arabskiego. W wyniku starć rannych zostało dziesięć osób. Jedna jest w stanie krytycznym. Spłonęła też część namiotów, bo migranci , którzy podłożyli ogień w ośrodku, blokowali wjazd wozom strażackim. Jak dowiedziało się Polskie Radio od rana policja przeszukuje tam wszystkie pomieszczenia, aby odnaleźć osoby, którym grozi deportacja. Chodzi o imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone, a którzy ukrywają się przed deportacją. Do częstych incydentów na Lesbos dochodzi z powodu przeludnienia w lokalnym ośrodku dla uchodźców. Pracownicy ośrodka twierdzą, że zamieszki są często prowokowane przez ochotników, deklarujących chęć pomocy imigrantom. To oni mają utrudniać deportacje imigrantów.

Zwiększony napływ migrantów na greckie wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego trwa od lata. Tylko wczoraj na Lesbos z tureckiego wybrzeża przybyło ponad dwieście pięćdziesiąt osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/kj

COMMENTS