Grecja: Ekstradycja rosyjskiego hakera

Grecja: Ekstradycja rosyjskiego hakera

Grecki Sąd Najwyższy zgodził się na ekstradycję do Francji rosyjskiego hakera Aleksandra Winnika. Jest on oskarżany o pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem giełdy kryptowalut. Wcześniej sądy zgodziły się na jego wydanie Stanom Zjednoczonym i Rosji.

39-letni Rosjanin, nazywany Mr. Bitcoin, został zatrzymany w Grecji latem ubiegłego roku na wniosek Stanów Zjednoczonych. Spędzał wtedy wakacje z rodziną na północy Grecji. Stany Zjednoczone zarzucają mu, że za pośrednictwem BTC-e – giełdy kryptowalut bitcoin, brał udział w praniu brudnych pieniędzy na dużą skalę. Chodzi o około cztery miliardy dolarów. Aleksander Winnik nie przyznaje się do winy i sprzeciwia się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, na co zgodził się grecki sąd. Aby ją uniemożliwić, wydania hakera zażądała też Rosja, która oskarżyła go o różne oszustwa. We wrześniu grecki Sąd Najwyższy przychylił się do rosyjskiego wniosku. Dziś zgodził się na ekstradycję Aleksandra Winnika do Francji, która ściga go za cyberprzestępstwa Europejskim Nakazem Aresztowania. Na razie Rosjanin pozostanie w Grecji, póki biegli nie wyjaśnią sprawy sprzecznych decyzji.
Aby doszło do ekstradycji do Stanów Zjednoczonych lub Rosji, potrzebny jest podpis ministra sprawiedliwości. Nie jest to wymagane w przypadku Europejskiego Nakazu Aresztowania, czyli wydania hakera Francji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/em/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0