HomePOLSKASport

Futbol amerykański. Polacy zagrają w Gdyni z Belgami

Futbol amerykański. Polacy zagrają w Gdyni z Belgami

Dwa sprawdziany czekają we wrześniu naszą reprezentację futbolistów amerykańskich. W pierwszym, w sobotę, zmierzą się w Gdyni z Belgią.

Belgian Barbarians – jak sami o sobie mówią – przyjadą do Gdyni po sierpniowym spotkaniu z reprezentacją Słowacji, w którym wygrali 40:22. Starcie z reprezentacją Polski będzie dla naszych rywali ostatnim sprawdzianem przed meczem eliminacyjnym do mistrzostw Europy, w którym zmierzą się na wyjeździe z Holendrami. Biało-czerwoni prowadzeni są przez Amerykanina Brada Arbona, rozchwytywanego w Europie trenera.

W składzie reprezentacji Polski jest aż 9 zawodników – Sebastian Krzysztofek, Maciej Suchanowski, Jakub Krystecki, Łukasz Miotke, Tomasz Peciak, Arkadiusz Cieślok, Hubert Chudy, Paweł Fabich i Jakub Mazan – którzy na co dzień występują w barwach mistrzów PLFA, Seahawks Gdynia. Arbon to nazwisko, które jest doskonale znane w środowisku. Dwukrotnie doprowadził reprezentację Niemiec do mistrzostwa Europy. – Byłem w Polsce na SuperFinale we Wrocławiu, wcześniej obserwowałem zdalnie także kilka innych spotkań.
W Europie dostrzega się, jak imponująco rozwija się futbol w Polsce. Od dawna jestem pod wrażeniem relacji medialnych i organizacji tej dyscypliny w waszym kraju – wyjaśnia Arbon. Amerykanin i jego sztab trenerski mają już duży materiał do analizy, który zdobyli podczas zgrupowania kadry w Cetniewie. Nad polskim morzem reprezentanci szlifowali formę przed meczami towarzyskimi z Belgią (w sobotę w Gdyni) oraz Rosją (26 września w Lublinie). A wszystko po to, aby jak najlepiej wypaść w starciu z Czechami.

11 października w Pardubicach biało-czerwoni powalczą z nimi o przepustkę na mistrzostwa Europy. W tym momencie najważniejszy jest jednak sobotni sparing z Belgami.
– W Gdyni miałem okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach z tzw. pozytywnymi wariatami, którzy marzyli o rozwoju takich sportów jak, między innymi, futbol amerykański. Nie wiedzieliśmy, czy to się przyjmie, ale postanowiliśmy spróbować i zaprocentowało to już trzema mistrzostwami kraju. Oprócz tego, że pomagamy zespołom, staramy się także wspierać samą dyscyplinę. Już się cieszymy na niesamowite emocje, które czekają nas w sobotę na stadionie miejskim – skomentował Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

W sobotę początek ceremonii przedmeczowej na stadionie miejskim w Gdyni zaplanowano na godz. 16.45, a o 17.15 pierwszy wykop. Wciąż można kupować bilety na mecz Polska – Belgia. Ceny zaczynają się od 10 złotych (na stronach www.eventim.pl i kupbilet.pl oraz w kasach przed meczem).

, foto Tomasz Pijarczyk

COMMENTS