HomePILNE

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozbili mafię paliwową

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozbili mafię paliwową

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozbili mafię paliwową, która przetwarzała nielegalnie olej opałowy w olej napędowy. Firma prowadziła swoje działania na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Szacuje się, że od czerwca do sierpnia br. firma mogła wprowadzić do nielegalnego obrotu zawartość ponad 200 cystern z olejem opałowym, czyli ponad 6 mln litrów. Podejrzani mogli oszukać budżet państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy i opłaty paliwowej na kwotę co najmniej 15,4 mln zł.

Procederu miała dopuszczać się jedna z firm działających na terenie Płocka, która sprowadzała z Niemiec znaczne ilości oleju opałowego, który miał trafiać na Litwę i Łotwę. Okazało się jednak, że deklarowane transporty nie opuszczają kraju i na terenie bazy paliwowej w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, olej opałowy jest odbariwany i zamieniany w olej napędowy. Po wejściu na teren odbarwialni funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali 4 mężczyzn. Podobne działania podjęto w 8 innych miejscach na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiła 15 osobom zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właścicielce firmy transportowej oraz jej mężowi przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Łącznie w wyniku działań funkcjonariusze zajęli blisko 600 tys. litrów paliwa, ciągniki siodłowe i cysterny o łącznej wartości 5 mln zł. Jako dowody w sprawie zabezpieczono również dokumentację księgową, ponad 100 szt. sprzętu elektronicznego (komputery, laptopy, monitoring, telefony komórkowe) oraz 200 tys. zł w gotówce na poczet grożących kar. Wartość zabezpieczonego mienia to ponad 6 mln zł.
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mf.gov.pl/MR/gaj

COMMENTS