10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Francuzi zapomną o niepopularnej reformie emerytalnej? Macron daje sobie 100 dni

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pogrążony w impasie politycznym prezydent Francji Emmanuel Macron daje sobie 100 dni na wznowienie działań w swej „zamulonej” kadencji – pisze we wtorek „Le Monde”. Dziennik wskazuje, że pomysły prezydenta na poprawę warunków pracy, sytuacji w służbie zdrowia i edukacji mają sprawić, że Francuzi zapomną o niepopularnej reformie emerytalnej.

Poniedziałkowe, trwające zaledwie kwadrans, orędzie szefa państwa francuskiego obejrzało 15,1 mln osób. Macron przyznał w nim, że reforma emerytalna nie jest akceptowana społecznie, ale jej wprowadzanie i tak rozpocznie się stopniowo od jesieni. Po wygłoszeniu prezydenckiego przemówienia w wielu miastach Francji ponownie wybuchły zamieszki.

 

Macron przedstawił w orędziu nowe projekty: tzw. pakt dla pracy poprzez dialog społeczny oraz propozycje ograniczenia przestępczości i nielegalnej imigracji, jak również pomysły na poprawę sytuacji w edukacji i służbie zdrowia.

 

W oczach Macrona tzw. pakt dla pracy stanowi odpowiedź na obecny kryzys, a prezydent dając rządowi 100 dni na jego opracowanie chce ponownie usiąść z partnerami społecznymi do rozmów – ocenia „Le Monde”.

 

Szef państwa pozostaje na razie izolowany – ocenia dziennik, wskazując, że związki zawodowe odmawiają rozmów w Pałacu Elizejskim.

 

„Głowa państwa w obliczu kryzysu społeczno-politycznego stara się zyskać na czasie; prosi o rozstrzygnięcie za sto dni – 14 lipca, kiedy przedstawi nową mapę drogową rządu”, aby pokazać, że mimo kryzysu i braku większości w parlamencie potrafi iść do przodu – podsumowuje „Le Monde”.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

ksta/ kjm/ ap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520