HomeŚwiat

Francja oraz Wielka Brytania: Wielomiliardowa pomoc rządów dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami koronawirusa

Francja oraz Wielka Brytania: Wielomiliardowa pomoc rządów dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami koronawirusa

Wielomiliardowy zastrzyk finansowy otrzymają od francuskiego rządu tamtejsze firmy, które ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa. Ale nie tylko do tego sprowadza się pomoc państwa dla dotkniętych kryzysem przedsiębiorstw – przede wszystkim małej i średniej wielkości.

Minister ekonomii i finansów Bruno Le Maire poinformował, iż przedsiębiorstwa, których finanse cierpią w wyniku kryzysu spowodowanego przez koronawirusa, otrzymają od rządu pomoc w wysokości 45 miliardów euro. Szef resortu wyjaśnił, że konsekwencje związane z epidemią spowodują w 2020 roku we Francji recesję. Bruno Le Maire dodał, że według wstępnych, a zatem prowizorycznych szacunków dochód będzie ujemny, na poziomie minus jednego procenta.

Aby przeciwdziałać ekspansji wirusa władze francuskie w rygorystyczny sposób ograniczyły możliwości poruszania się mieszkańców po kraju. To – zdaniem szefa resortu – bardzo spowolni gospodarkę francuską. Bruno Le Maire dodał, że wiele firm już od tygodni boleśnie odczuwa skutki epidemii i dlatego walkę z koronawirusem nazywa – „wojną gospodarczo-finansową”. Stworzony zostanie, w wysokości miliarda euro, „fundusz solidarnościowy” przeznaczony dla najmniejszych, często jednoosobowych przedsiębiorstw, których obroty nie przekraczają miliona euro. Rząd zamierza także zamrozić podatki, opłaty na cele socjalne i obciążenia fiskalne.

 

*

 

Ponad 300 miliardów na pożyczki dla biznesu, zwolnienia podatkowe dla hoteli i restauracji i bezpośrednie wpłaty na konto dla małych i średnich firm. To główne elementy ogłoszonego przez władze brytyjskie pakietu ratunkowego dla biznesu.

“Nasz narodowy wysiłek zostanie wsparty przez rządowe interwencję w gospodarkę na skalę niewyobrażalną jeszcze parę tygodni temu. To nie czas na ideologię czy ortodoksję.To czas na odwagę” – mówił
minister finansów Rishi Sunak. Rząd udostępni 330 miliardów funtów finansowych gwarancji- to równowartość 15 procent PKB – na wspierane przez rząd pożyczki dla firm.

Lista jest dłuższa. Prowadzisz małą firmę? Dostaniesz z budżetu pieniądze: od 10 do 25 000 funtów. Jesteś właścicielem hotelu lub restauracji? Przez rok nie zapłacisz lokalnego podatku, tzw. business rate. Spłacasz raty za mieszkanie? Jeśli masz trudności – zostaną one zawieszone na trzy miesiące.

Ale już teraz pojawiły się wątpliwości. Opozycja pyta co z ludźmi, którzy wynajmują mieszkania i domy. A wielu właścicieli restauracji czy hoteli ostrzega, że zegar tyka, pieniędzy potrzeba już teraz, by zapłacić pracownikom, którzy często są zatrudnieni na umowach śmieciowych i żyją z tygodnia na tydzień.

Rząd wyjaśnił wcześniejszą wątpliwość w sprawie odszkodowań dla restauracji, pubów i kin. Premier Johnson i minister Sunak zapowiedzieli, że fakt, iż konserwatywna administracja nie zakazała formalnie otwierania pubów czy kawiarni, a tylko zaleciła, by Brytyjczycy trzymali się od nich z daleka, nie sprawi, iż właściciele nie otrzymają pieniędzy od ubezpieczycieli. Problem jednak w tym, że w rzeczywistości większość polis nie zawiera zapisów na wypadek podobnych przypadków – niezależnie od formuły ograniczenia zgromadzeń, jaką wybrałby rząd.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/mcm/w sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/i mcm/w sk

COMMENTS