Francja: Policja zaczęła badać Notre Dame szukając przyczyn pożaru

Francja: Policja zaczęła badać Notre Dame szukając przyczyn pożaru

Francuska policja kryminalna weszła na teren Notre Dame. Było to możliwe po zabezpieczeniu katedry przez strażaków. Policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn wybuchu pożaru, ktory wybuchł 15 kwietnia.

Policjanci skłaniają się ku tezie, że przyczyną pożaru było zwarcie elektryczne. Mimo że wcześniej pracownicy przyznali się, że łamali przepisy przeciwpożarowe paląc papierosy, to jednak według wstępnych ocen strażaków to nie zaprószenie ognia przez człowieka było przyczyną pożaru. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez media, policja kryminalna kieruje się właśnie tropem problemu z instalacją elektryczną.

Koszt odbudowy to nieco ponad pół miliarda euro. Zebrano dwa razy tyle. Eksperci w dziedzinie konserwacji zabytków są zdania, że nadwyżkę sumy potrzebnej na rekonstrukcję Notre Dame należy przekazać na inne kościoły. Ich zdaniem, w złym stanie jest we Francji około pięciu tysięcy świątyń. Wiele z nich to zabytkowe budowle. Do takich należy kościół pod wezwaniem świętego Ludwika w La Roche-sur-Yon, wybudowany w czasach Ludwika-Filipa, który rocznie odwiedza 80 tysięcy gości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/ gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0