HomeŚwiat

Francja. Dziennik Le Monde pyta: czy podwójne weto prezydenta Andrzeja Dudy będzie wystarczającym krokiem do tego by uspokoić protesty?

Francja. Dziennik Le Monde pyta: czy podwójne weto prezydenta Andrzeja Dudy będzie wystarczającym krokiem do tego by uspokoić protesty?

Francuski dziennik “Le Monde” szczegółowo opisuje prezydenckie weta wobec dwóch propozycji reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. O ile telewizja nad Sekwaną ograniczyła się do migawek pokazujących manifestacje o tyle “Le Monde” stara się także odpowiedzieć na pytania dotyczące obecnej sytuacji nad Wisłą. 

Le Monde zastanawia się czy podwójne weto prezydenta Andrzeja Dudy będzie wystarczającym krokiem do tego by uspokoić protesty. Dziennik cytuje słowa głowy państwa polskiego o tym, że z jednej strony wymiar sprawiedliwości wymaga reform z drugiej jednak, iż w tradycji naszej państwowości nie było nigdy takich wielkich prerogatyw dla prokuratora generalnego i w jednej osobie ministra sprawiedliwości w odniesieniu do mianowania sędziów. Francuska gazeta uważa, że to jest pierwsza niezależna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy od PiS-u i jego lidera Jarosława Kaczyńskiego. A jednocześnie to bardzo komplikuje partii rządzącej plan wprowadzenia reformy przed wakacyjną przerwą. Przypominając, że Senat mimo obiekcji Brukseli i Waszyngtonu, oraz protestów w Polsce przyjął wzbudzającą kontrowersje ustawę o reformie Sądu Najwyższego, “Le Monde” zaznacza, że ponad połowa Polaków była przeciwko zmianom, nie tylko w Warszawie, ale także w mniejszych miejscowościach protestując przeciwko, jak to ujmuje gazeta „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości.”

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/sk

COMMENTS