Współpracująca z Teksasem firma transportowa Wynne Transportation LLC pozywa Chicago w związku z rozporządzeniem, zakazującym wysadzania migrantów na terenie miasta bez wcześniejszej zapowiedzi. Przewoźnik autobusowy stwierdza w federalnym pozwie, że przepis jest niezgodny z konstytucją.
W odróżnieniu od przewoźników, transportujących migrantów z południowego Teksasu do Nowego Jorku, Wynne Transportation LLC nie zamierza omijać miejskich regulacji anty-migranckich poprzez wysadzanie migrantów na przedmieściach. Firma chce stoczyć z Wietrznym Miastem otwartą batalię w sądzie federalnym.
U podstaw sporu stoją przepisy, uchwalone przez miejskie władze 8 grudnia 2023 roku. W rozporządzeniu zapisano, że organizatorzy nieuwzględnionych w rozkładach przewozów autobusowych spoza Chicago mają obowiązek uzyskania zgody na wysadzenie podróżnych we wskazanym miejscu. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary – do 3000 dolarów grzywny, a nawet konfiskata pojazdów!
W rozporządzeniu nie napisano wprost, iż ma ono związek z napływem do Chicago migrantów z południowej granicy Stanów Zjednoczonych, jednak władze miasta uczciwie przyznały, że przepisy są odpowiedzią na napływ do Wietrznego Miasta 30 000 osób wnioskujących o azyl w USA.
„Operatorzy autobusów z Teksasu nadal świadomie łamią prawo, lekceważąc przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom ubiegającym się o azyl przybywającym do Chicago” – przekazało biuro burmistrza Brandona Johnsona w grudniowym komunikacie prasowym. Administracja Johnsona po raz kolejny wezwała wówczas władze federalne do wsparcia miasta w walce z kryzysem migracyjnym.
W swoim pozwie firma przewozowa Wynne Transportation LLC, argumentuje, że rozporządzenie ma na celu ograniczenie swobodnego przepływu imigrantów, a tym samym narusza wyłączne prawo rządu federalnego do ustalania polityki imigracyjnej.
„Ta sprawa dotyczy umożliwienia imigrantom nazywania Chicago domem” – napisano w pozwie.
Firma stwierdza ponadto, że ustanowione przez władze Chicago przepisy naruszają również konstytucyjne prawo rządu federalnego do regulowania handlu międzystanowego poprzez wprowadzanie ograniczeń, które mają zastosowanie głównie do firm spoza stanu.
„Rozporządzenie narusza podstawowe prawo powoda i jego pasażerów do swobodnego przemieszczania się/podróży międzystanowych” – zgodnie z pozwem.
Red. JŁ