HomeŚwiat

Finlandia: Okres świąt nie wpłynął na przyrost zakażeń. “Kontrole na granicach to mniejsze zło niż zamknięcie całego społeczeństwa”

Finlandia: Okres świąt nie wpłynął na przyrost zakażeń. “Kontrole na granicach to mniejsze zło niż zamknięcie całego społeczeństwa”

Po okresie świąteczno-noworocznym nie odnotowano dotąd w Finlandii wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Liczba zakażonych spada, ale nowych przypadków wciąż jest dużo. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się w kraju nowego szczepu wirusa, zacieśnione będą obostrzenia transgraniczne – przekazały władze w czwartek.

Według Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) mimo obaw dotychczas nie odnotowano pogorszenia się sytuacji epidemicznej w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Jednak – jak zaznaczono – wpływ spotkań sylwestrowo-noworocznych w statystykach może być jeszcze widoczny w późniejszym okresie.

 

W ostatnich tygodniach w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii notowano średnio 200-400 nowych przypadków dziennie (w czwartek poinformowano o 258 nowych).

 

Obawy władz wzbudzają wciąż nowe zakażenia (w tym nowym wariantem koronawirusa) wykrywane wśród podróżnych z zagranicy. W ostatnim tygodniu 11 proc. stanowiły zakażenia wśród osób przybyłych do Finlandii. Dotychczas w kraju odnotowano także ponad 60 przypadków zakażenia szczepem wirusa innym niż dotąd dominujący (prawie wszystkie – wariantem brytyjskim).

 

Ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się nowych szczepów wymaga działań i “zacieśnienia obostrzeń na granicach” – oświadczyła minister ds. rodziny i podstawowych usług społecznych Krista Kiuru. Przyznała, że wszyscy przybywający do kraju powinni być “kierowani na testy”, szczególnie dotyczy to portów morskich w Helsinkach oraz przejść granicznych w północno-zachodniej części kraju.

 

Minister przyznała, że obecnie “dosyć szczelny system testowania” pasażerów funkcjonuje od blisko tygodnia na lotnisku Helsinki-Vantaa, ale – jak informują lokalne media – zdolności testowania są ograniczone i wciąż część pasażerów omija kolejki i nie poddaje się badaniom. Testy są nadal dobrowolne.

 

Szefowa resortu spraw wewnętrznych Maria Ohisalo potwierdziła przygotowanie odpowiednich nowych zarządzeń, zgodnie z wytycznymi uzgodnionymi przez rząd. “Wzmocnienie obostrzeń na granicach to mniejsze zło niż zamknięcie całego społeczeństwa.” – dodała.

 

W czwartek przekazano również, że do tej pory w Finlandii wydano ponad 50 tys. szczepionek (w tym zaszczepiono ponad 80 proc. personelu na oddziałach intensywnej terapii). Według THL szczepionka amerykańskiej firmy Moderna zostać najpierw przekazana na północ kraju – do Laponii, gdzie w mniejszych ośrodkach zdrowotnych nie ma możliwości przechowywania szczepionki Pfizer-BioNtech, która wymaga temperatury -70 st. C.

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

 

pmo/ akl/

COMMENTS