17 C
Chicago
niedziela, 11 maja, 2025

Film „Zostać Nawalnym” od 24 lutego na bezpłatnym kanale ARTE.tv

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Film „Zostać Nawalnym”, który pokazuje złożony portret Aleksieja Nawalnego oraz jego działalność polityczną, wymagającą niekiedy radykalnych decyzji, będzie dostępny od 24 lutego na bezpłatnym kanale ARTE.tv.

24 lutego mija drugi rok od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W związku z tym bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała cykl filmów dokumentalnych na temat tego konfliktu, które można oglądać pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-016979/wojna-w-ukrainie/

„W lutym 2022 r. Kreml zachwiał stabilnym, jak wielu się wydawało, porządkiem naszej części świata. Agresja na Ukrainę to tak naprawdę żądanie nowego ładu oraz przeformułowania układu sił nie tylko w Europie, ale szerzej na całym świecie. W piątek, 16 lutego świat obiegła informacja o śmierci Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji. ARTE.tv przypomina o trwającej wojnie, jej źródłach, tragicznym przebiegu i możliwych dla nas konsekwencjach w nowych filmach dokumentalnych i reportażach” – napisano w informacji prasowej.
Przebywający na wygnaniu w Niemczech, rosyjski dziennikarz Igor Sadreev, który śledził poczynania Nawalnego przez ponad piętnaście lat, w filmie dokumentalnym „Zostać Nawalnym” pokazał jego historię. Zrealizował to za pomocą spotkań z krewnymi, zwolennikami, finansistami, dziennikarzami, przeciwnikami i współpracownikami.
Aleksiej Nawalny był najsłynniejszym przeciwnikiem Władimira Putina i liderem antykremlowskiej opozycji. W mediach podkreślano jego odwagę i postawę moralną. Organizował wielotysięczne demonstracje i demaskował korupcje władz Rosji. Ocalały w sierpniu 2020 r. z próby otrucia, hospitalizowany w Berlinie, po powrocie do Moskwy został aresztowany. Władze rosyjskie wytaczały wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności, m.in. pod zarzutami „tworzenia organizacji ekstremistycznej”, „promowania terroryzmu” i „rehabilitacji nazizmu”. W 2023 r. umieszczono go kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na Syberii.
Oprócz filmu „Zostać Nawalnym” w ARTE.tv będzie można jeszcze obejrzeć m.in. „Porwania ukraińskich dzieci”, reportaż w reżyserii Damiena Fleuretta i Sashy Aleksandrenko opowiadający o szczegółach tytułowego procederu. W materiale tym znajdują się relacje uprowadzonych dzieci, którym udało się powrócić do rodzin i własnego kraju.
„Trucizna Putina”, serię dokumentalną ukazującą metody działania i cele władz rosyjskich. Narratorami są tu ofiary „systemu Putina”.
Film dokumentalny „Wojna i sprawiedliwość”, który bada, dlaczego tak trudno postawić agresorów przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze. W marcu 2023 r. Karim Khan, główny prokurator MTK, wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.
„Ukraina walczy z zapomnieniem”, twórcy tego filmu przyglądają się strategiom zapisywania w pamięci trwających wydarzeń. Choć wojna w Ukrainie nadal się rozwija, rozpoczął się już proces jej upamiętniania.
„Kijów – opera w czasie wojny” można będzie zobaczyć, z czym na codziennie mierzą się artyści w obliczu wojny.
Obok filmów i reportaży, na kanale ARTE.tv można również zobaczyć materiały filmowe z koncertów, które wyrażały poparcie dla narodu ukraińskiego. Jest to liczna grupa artystów reprezentujących różne nurty, od muzyki symfonicznej, przez rock, po progresywny groove metal. Materiały muzyczne dostępne są pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022238/ukraina
Wśród wykonawców znalazła się m.in. Ukraińska Orkiestra Wolności pod kierownictwem Keri-Lynn Wilson, powołana do życia przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Operę Narodową w Warszawie. Składa się ona z muzyków-uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy.
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku od 30 lat.(PAP)

 

Autor: Tomasz Szczerbicki

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"