W najbliższych dniach ministra zdrowia chce przedstawić propozycje legislacyjne – powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak pytany o kwestię fentanylu. Dodał, że w jego ocenie w receptomatach nie powinno być nigdy recept na leki, z których można wytworzyć narkotyki.
Szef MSWiA w czwartek w Radiu Zet został zapytany o efekty prac zespołu ds. fentanylu. Jak mówił, brał udział w spotkaniu u premiera, gdzie zapadły decyzje dotyczące działań prowadzonych przez ministrę zdrowia. Chodzi m.in. o przyjrzenie się tzw. receptomatom, czy lekarzom wystawiającym nadmierne ilości recept.
„Podjęliśmy intensywne działania policyjne. W tym tygodniu pięciu zatrzymanych, trzy osoby aresztowane, w tym słynny +duch z Żuromina+. Policja prowadzi dalsze działania, żeby przecinać te patologie” – powiedział Siemoniak.
Dodał, że została nawiązana ścisła współpraca MZ, GIS, NFZ z policją. „Ministra zdrowia chce w ciągu najbliższych dni przedstawić propozycje legislacyjne” – mówił. Zaznaczył, że „mamy do czynienia z sytuacją, w której receptomaty, teleporady, które miały ułatwić działanie w czasie pandemii, stają się narzędziem do patologii, narzędziem do przestępstw”.
„Moim zdaniem w receptomatach nie powinno być nigdy recept na leki, z których można wytwarzać narkotyki” – powiedział.
O zatrzymaniach w związku z nielegalnym obrotem fentanylem, w tym 55-letniego Jarosława D., zwanego „żuromińskim duchem”, informowała we wtorek m.in. Komenda Główna Policji. Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu podała, że wśród zatrzymanych są także dwie kobiety. Zabezpieczono ponad 300 plastrów zawierających fentanyl, który jest opioidem.
W środę szef Prokuratury Rejonowej w Mławie Marcin Bagiński poinformował, że sąd w Mławie (Mazowieckie) tymczasowo aresztował 55-latka, zaś w czwartek ma rozpatrzyć wnioski o tymczasowy areszt wobec kolejnych podejrzanych.
Fentanyl to silny opioidowy lek przeciwbólowy, który można otrzymać wyłącznie na receptę. Od początku tego roku. Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć tą substancją. W lutym po fentanylu zmarły trzy osoby w Żurominie, a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu. Od 17 czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje codziennie preskrypcję leków psychotropowych i narkotycznych, w tym fentanylu, bo w obrocie jest coraz więcej takich recept.
Fentanyl znajduje się najwyżej na tzw. drabinie analgetycznej, ustanowionej przez WHO do określania schematu stosowania leków przeciwbólowych. Z uwagi na swoje właściwości ma wąskie zastosowanie; używa się go wyłącznie do zwalczania bólu nowotworowego, u pacjentów paliatywnych oraz w intensywnej terapii do wprowadzania pacjentów w ciężkim stanie w tzw. śpiączkę farmakologiczną.
W lecznictwie zamkniętym fentanyl stosowany jest w formie ampułek, a w lecznictwie otwartym – w postaci plastrów lub sprejów donosowych. Jego sprzedaż jest ściśle ewidencjonowana i podlega rygorystycznej kontroli.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ mark/