Facebook i Twitter usunęły setki kont używanych do dezinformacji

Facebook i Twitter usunęły setki kont używanych do dezinformacji

Facebook i Twitter usunęły setki fałszywych kont. Administratorzy portali poinformowali, że były one używane akcji szerzenia dezinformacji, którą koordynowano z Iranu.

Z portalu Marka Zuckerberga zniknęły 652 konta, w których rozpowszechniano nieprawdziwe informacje. Jak poinformowano, to profile pojedynczych użytkowników, grupy dyskusyjne oraz inne strony, na których pojawiały się fałszywe wiadomości. Obserwował je ponad milion użytkowników. Skoordynowana kampania miała powstać w Iranie. Wspomagali ją internauci z krajów, w które dezinformacja była wymierzona. To między innymi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje Ameryki Łacińskiej oraz Bliskiego Wschodu. Skasowano też kilka kont używanych przez Rosjan.
Z kolei Twitter usunął 284 fałszywe konta, które – jak napisano w krótkim komunikacie – były “zaangażowane w skoordynowaną manipulację”. Portal przekazał, że działał wspólnie z partnerami z branży.

Kilka godzin przed informacjami Facebooka i Twittera, firma Microsoft ujawniła, że udaremniła atak rosyjskich hakerów związanych z wywiadem GRU. Zdaniem Amerykanów, chcieli oni ingerować w nadchodzące wybory do amerykańskiego Kongresu. Rosyjskie władze zaprzeczyły tym oskarżeniom, zarzucając Stanom Zjednoczonym “polityczną grę”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0