26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Europoseł Halicki: PE interweniuje w sprawie incydentów w Alkmaar; „Chcemy wyjaśnienia dlaczego doszło do dyskryminacji obywateli Polski”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o interwencji w sprawie niedawnych incydentów w Alkmaar. Z mojej inicjatywy grupa EPL wniosła o wysłanie listu do holenderskich władz i holenderskiego Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformował we wtorek szef delegacji PO-PSL, europoseł Andrzej Halicki (PO).

„Chcemy wyjaśnienia dlaczego doszło do dyskryminacji obywateli Polski. Parlament Europejski nie pozostawi tej sprawy” – dodał Halicki.
Przekazał też PAP, że list został wysłany zarówno do władz lokalnych, jak i krajowych.
„Wszyscy w komisji LIBE poparli interwencję w tej sprawie. Oddzielamy sprawy czysto organizacyjne meczu, które bada UEFA, od tego co działo się w mieście i po meczu. Na tym koncentrujemy nasz list. Chodzi o elementy dyskryminacji wobec Polaków, a także brutalną interwencję wobec zawodników i prezesa polskiego klubu (Legii Warszawa – PAP). Holenderskie władze muszą odpowiedzieć, dlaczego do tego doszło i co zrobić, żeby to się nie powtórzyło. W oparciu o odpowiedź na nasz list zdecydujemy o kolejnych krokach” – powiedział PAP europoseł PO.
Halicki, który był na meczu, powiedział po nim, że spotkał się z niespotykaną agresją i naruszano jego nietykalność cielesną, mimo że zwracał uwagę na to, że jestem posłem do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że szykanowano „Bogu ducha winne osoby”, które w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu.
Po przegranym 5 października przez Legię Warszawa z AZ Alkmaar 0:1 spotkaniu 2. kolejki grupy E Ligi Konferencji, legioniści mieli być przetrzymywani na stadionie, zabroniono im wchodzenia do autokaru. Tłumaczono to faktem, że trzeba przeczekać moment, aż obiekt opuszczą kibice. Sytuacja była napięta, a holenderska policja aresztowała Radovana Pankova i Josue.
Chwilę wcześniej na terenie obiektu klubowego doszło do przepychanek, naruszono nietykalność cielesną kilku członków polskiej ekipy. Jak widać na nagraniach z tych zajść, właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski był mocno szarpany i popychany przez funkcjonariuszy.
Rzecznik prasowy klubu poinformował, że przygotowywana jest pełna dokumentacja dla UEFA, która ma pokazać prawdziwy przebieg wydarzeń w Alkmaar – kto był stroną agresywną i kto zainicjował tę sytuację.
Po tych zajściach wiceszef MSZ Paweł Jabłoński spotkał się z ambasador Holandii w Polsce Daphne Bergsmą, która została wezwana do polskiego MSZ w trybie pilnym. Wiceszef MSZ poinformował wówczas, że strona polska przekazała stronie holenderskiej protest przeciw zdarzeniom w Alkmaar, gdzie według wiceministra prawdopodobnie miała miejsce „systemowa działalność służb przeciwko polskim obywatelom”. Podkreślił, że polska strona przekaże wszystkie zebrane informacje i materiały o zdarzeniu stronie holenderskiej.(PAP)

 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

 

luo/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520