HomeŚwiat

Emmanuel Macron chce wyprowadzić gospodarkę z kryzysu

Emmanuel Macron chce wyprowadzić gospodarkę z kryzysu

Emmanuel Macron chce, aby Unia Europejska opracowała wspólny plan wychodzenia z kryzysu. Skutki pandemii odczuły wszystkie państwa należące do wspólnoty.
Francja przygotowała niemal pół biliona euro na pomoc dla najbardziej dotkniętych pandemią dziedzin rodzimej gospodarki – od turystyki, poprzez przemysł lotniczy i motoryzacyjny, po wydawnictwa i rynek księgarski. Ale Emmanuel Macron chciałby skoordynować wysiłki na rzecz wychodzenia z kryzysu w ramach Unii Europejskiej. Zdaniem prezydenta Francji, plan rekonstrukcji gospodarki powinien być wspólny, wypracowany przez całą Europę, która według niego, na początku epidemii poczynała sobie nieśmiało, ale w ostatecznym rozrachunku stanęła na wysokości zadania.
Emmanuel Macron podkreśla, że francusko-niemiecki plan wychodzenia z zadłużenia jest ważną propozycją, do której będzie się starał zachęcić pozostałych partnerów w Unii. Jego zdaniem, może to być szansa dla Europy, aby wspólnie sprostała wyzwaniu ze strony Chin i Stanów Zjednoczonych.
Prezydent Emmanuel Macron dodaje, że dzięki wprowadzonej przez władze kwarantannie uratowano tysiące istnień ludzkich. Ważniejsze jest bowiem zdrowie człowieka niż gospodarka.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/w wk

COMMENTS