11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Ekspert: Mieszkańcy tureckiej Kapadocji, od tysięcy lat żyjący pod ziemią, najlepiej poradzą sobie z kolonizacją Marsa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mieszkańcy położonej w centralnej Turcji Kapadocji, od tysięcy lat prowadzący życie pod ziemią, najlepiej poradzą sobie z kolonizacją Marsa – ocenia prof. Osman Ozsoy, cytowany w poniedziałek przez turecki dziennik „Daily Sabah”.

„Mieszkańcy Kapadocji są ludźmi najlepiej na świecie przygotowanymi do kolonizacji Marsa. Od tysięcy lat mieszkają w drążonych w skałach miastach. Można się w nich czuć bezpiecznie, izolowanym przed zagrożeniami zewnętrznymi, niewzruszonym tym, co dzieję się na zewnątrz skały” – zaznacza prof. Ozsoy z Fundacji Na Rzecz Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Środowiskowego.
„Kolonizacja Marsa to problem ogólnoludzki; biorąc pod uwagę jego odległość od Słońca i ryzyko katastrof na Ziemi, być może ludzkość będzie wkrótce zmuszona do jego zamieszkania. Stało się to również kwestią międzynarodowego prestiżu” – zauważa turecki profesor.
Dodaje, że „życie tam może oznaczać egzystencję pod kopułami z powodu braku tlenu, ekstremalnych temperatur i narażenia na promienie ultrafioletowe lub życie pod ziemią, aby uniknąć uderzeń meteorytów i trudnych warunków powierzchniowych”.
Prof. Ozsoy zwraca uwagę na wyjątkową pozycję mieszkańców tego regionu, mówiąc, że „doświadczenie życia pod ziemią w połączeniu z istniejącą infrastrukturą Kapadocji, taką jak podziemne centra handlowe, muzea i hotele, daje im przewagę na całym świecie”.
Położona w centralnej Anatolii Kapadocja jest popularnym wśród turystów obszarem, znanym z charakterystycznych form tufowych i wykutych w skałach domów oraz świątyń, a także wykonywanych nad nimi lotów balonami. (PAP)

jbw/ adj/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520