11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dzisiejszy „rozkład dnia” czyli weekend pod znakiem pikników rodzinnych PiS oraz obchodów historycznych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś odbędę się kolejne pikniki rodzinne z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości.
O godzinie 12.00 prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas pikniku rodzinnego spotka się z mieszkańcami Zbuczyna w województwie mazowieckim, a premier Mateusz Morawiecki o godzinie 13.30 odwiedzi Ostrzeszów w województwie wielkopolskim.
W piątek oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. W Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy, który zarządził, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października.

W województwie śląskim rozpoczynają się uroczystości 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Potrwają one cały nadchodzący tydzień.
Dziś w katowickiej katedrze Chrystusa Króla będzie można obejrzeć widowisko historyczno-muzyczne zatytułowane „W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu…” , w którym wystąpią między innymi Sonia Bohosiewicz, Anna Guzik, Kasia Moś i Stanisław Soyka.
O godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie defilada z okazji Święta Wojska Polskiego, która przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia.
W środę z kolei w Mysłowicach będzie można zobaczyć widowisko „Tu się zaczęło”.
W czwartek odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce wybuchu I Powstania Śląskiego w Piotrowicach koło Karwiny na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej. Jest to pierwsze tematyczne upamiętnienie Powstań Śląskich ufundowane przez IPN poza granicami kraju.
Dzień później odbędzie się uroczyste odsłonięcie wyremontowanego pomnika Powstań Śląskich w Godowie.

Dziś w Warszawie odbędą się uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej, jednego z oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych. Rozpocznie je msza święta w intencji żołnierzy NSZ i Brygady Świętokrzyskiej, zaś w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza zostanie odprawiony uroczysty Apel Pamięci. Patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych powstała 11 sierpnia 1944 roku w Lasocinie na Kielecczyźnie. Pierwszym dowódcą został Antoni Szacki, pseudonim „Bohun”. Pod jego rozkazami znalazło około 850 żołnierzy, w tym około 50 oficerów. Dowodzony przez niego oddział w lecie i jesienią 1944 roku stoczył wiele bitew przeciwko Wehrmachtowi, Armii Ludowej i oddziałom partyzantki radzieckiej.
W obliczu ofensywy wojsk sowieckich, „Bohun” zdawał sobie sprawę z tego, że pozostanie w Polsce, w której coraz większe wpływy zdobywali komuniści oznacza śmierć dla jego podkomendnych. Dlatego zadecydował o wycofaniu brygady z kraju, by połączyć się z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie pod dowództwem generała Władysława Andersa. Swój wymarsz Brygada Świętokrzyska rozpoczęła 13 stycznia 1945 roku, staczając po drodze potyczki z Niemcami. Ostatecznie, przez Śląsk dotarła do Czech.
5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w miejscowości Holiszów niedaleko Pilzna w Czechach. Większość uwolnionych więźniarek stanowiły Żydówki i Belgijki. Tam też Brygada połączyła się z wojskami amerykańskimi generała George’a Pattona. W uznaniu za uratowanie około 700 więźniarek – oddział „Bohuna” został odznaczony amerykańskim odznaczeniem wojskowym – Indian Head. Brygada liczyła już wówczas prawie 1,5 tysiąca żołnierzy.
We wrześniu 1945 roku Wielka Brytania odmówiła wcielenia Brygady do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wtedy też oddział został przekształcony w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec. „Bohun” został jej pierwszym dowódcą.
W czasach PRL Brygada Świętokrzyska oskarżana była przez komunistyczne władze o kolaborację w czasie II wojny światowej z oddziałami niemieckimi. Sam Antoni Szacki był ścigany przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa. Zarzuty te jednak dementują współcześni historycy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej nigdy nie współpracowali z Niemcami. – Jej żołnierze walczyli z Niemcami, sowietami, bandami rabującymi ludność polską. Brygada Świętokrzyska współpracowała w czasie operacji 'Burza’ z oddziałami Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej” – zaznacza szef Urzędu. Dodaje, że powielanie tezy o współpracy Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami jest „powielaniem czarnej legendy, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego”.

Dziś w Trzebieszowie Drugim na Podlasiu (woj. lubelskie) zostanie uroczyście poświęcony nagrobek chorążego Antoniego Dołęgi. Był on ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego, który do śmierci w 1982 roku ukrywał się przed funkcjonariuszami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Przez 37 lat przebywał w lasach i zabudowaniach miejscowości Popławy – Rogale koło Łukowa.
Uroczystość poświęcenia nagrobka Antoniego Dołęgi poprzedzi msza święta, celebrowana przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę, z udziałem asysty i orkiestry Wojska Polskiego. Przy grobie chorążego Antoniego Dołęgi zostaną złożone wieńce.
Antoni Dołęga był żołnierzem Armii Krajowej, potem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Na początku lat 50. XX wieku dowodził oddziałem, który między innymi organizował akcje zbrojne i likwidował agentów Urzędu Bezpieczeństwa. Ostatni członkowie oddziału ujawnili się w 1955 roku. Dołęga ukrywał się do końca życia. Posługiwał się kilkoma pseudonimami: „Znicz”, „Kulawy Antek”, „Pijak” i „Mały Franio”. Chorąży Dołęga zmarł w 1982 roku i został potajemnie pochowany niedaleko Trzebieszowa.
Poszukiwania grobu Dołęgi prowadził wnuk jego siostry – Ronald Werelich. Udało mu się ustalić miejsce pochówku, dzięki mieszkańcom okolic Łukowa, którzy ukrywali żołnierza w swoich gospodarstwach. Po latach milczenia wskazał je Marek Artowicz, którego ojciec był ostatnim pomagającym żołnierzowi. Była to miejscowość Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Jego szczątki zmarłego zostały odnalezione i ekshumowane w czerwcu 2017 roku przez specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej. W listopadzie 2017 odbył się jego pogrzeb.
Życie i działalność żołnierza wyklętego przedstawia film dokumentalny z 2017 roku w reżyserii Bogny Bender-Motyki, zatytułowany „Polski nie zniszczy nic na świecie – historia chorążego Antoniego Dołęgi”.

 

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520