Dzisiaj rozpoczyna się wielki post, nie tylko w kościele katolickim

Dzisiaj rozpoczyna się wielki post, nie tylko w kościele katolickim

Dzisiaj rozpoczyna się wielki post. Przez czterdzieści dni wyznawcy różnych religii będą pościć od obfitych posiłków, alkoholu i innych używek. W tym czasie będą oczekiwać nadejścia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych.

Dzisiaj Środa Popielcowa, która rozpoczyna wielki post w kościele katolickim. Przez czterdzieści dni katolicy będą pościć od sytych potraw i alkoholu. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, wtedy rozpocznie się post paschalny, który trwać będzie do wigilii Wielkiej Nocy. Pościć będą również inne wyznania. Wielki post u grekokatolików i prawosławnych rozpoczyna się od Czystego Poniedziałku. W tym dniu obowiązuje surowy post, więc nie spożywa się żadnych pokarmów.

 

W Cerkwi prawosławnej kończy się w piątek przed Niedzielą Palmową, a w kościołach greckokatolickich wielki post kończy Niedziela Palmowa zwana w kościołach wschodnich Niedzielą Wierzbową. W religiach protestanckich okres przygotowujący do uroczystości Wielkiego Tygodnia nazywany jest czasem pasyjnym. Przebiega on podobnie jak w kościele katolickim. Rozpoczyna się w Dniu Pokuty i Modlitwy, czyli w Środę Popielcową i trwa przez 6 tygodni do Wielkiego Czwartku.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0