HomePOLSKA

Dziś po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski

Dziś po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski

Dziś po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono początek polskiej państwowości związanej z chrztem Mieszka I, który odbył się 14 kwietnia 966 roku.

“Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny” – czytamy w uzasadnieniu sejmowym przyjętym 22 lutego bieżącego roku.
Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski powiedział Polskiemu Radiu, że Chrzest określał polską państwowość i tożsamość. “Polski innej niż chrześcijańska po prostu nie było, Polska zaistniała wraz z Chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy” – powiedział ksiądz profesor. Zwrócił uwagę na ponad 1050-letnią historię Polski, która bez Kościoła „byłaby radykalnie inna”. „Kto wie, czy w ogóle byśmy zaistnieli i kto wie, czy byśmy przetrwali” – powiedział ksiądz Chrostowski. Podkreślił, że z w naszej historii było wiele różnych kryzysów, z których wychodziliśmy w dużej mierze dzięki wierze chrześcijańskiej i zasadom. Dodał, że wiele zawdzięczamy Kościołowi, który konsolidował scalał naród w trudnych okresach historii.
Autorzy projektu ustanowienia Święta Chrztu Polski wyrazili nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za przyszłość Polski wszystkich obywateli, w tym szczególnie polityków. Ksiądz profesor Chrostowski powiedział, że wdzięczność wobec dziedzictwa pokoleń zobowiązuje nas do pracy dla ojczyzny. Zwrócił uwagę, że szczególnie potrzebna jest organiczna, wytrwała praca, a także przywracanie zgody społecznej i pojednania.
W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski „poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość”. W ustawie zapisano także, by w tym dniu wywiesić biało-czerwone flagi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M. Jędrzejczyk/kryCOMMENTS