Dziś obchody 70. rocznicy urodzin bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Dziś obchody 70. rocznicy urodzin bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Dziś w Suchowoli w województwie podlaskim rozpoczną się obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dwudniowe uroczystości odbędą się również w Okopach – rodzinnej wsi kapłana, gdzie urodził się 14 września 1947 roku. 

Uroczystości rozpoczną się o 12 przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na 13 zaplanowano pokaz sprzętu służb MSWiA w liceum w Suchowoli i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej. O 14 zaczną się uroczystości w liceum, a o 18 msza święta w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła.
Pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że rocznica urodzin księdza Popiełuszki to okazja do oddania hołdu niezwykle ważnej osobie dla wszystkich Polaków.
Uczestnicy uroczystości upamiętnią kapłana, który w swoim życiu kierował się najwyższymi wartościami – mówi Jan Józef Kasprzyk.
W uroczystościach weźmie udział minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, pełniący obowiązki szefa urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek.
Jutro (10.09) w Okopach na grobie rodziców księdza Jerzego Popiełuszki delegacje złożą kwiaty, następnie obchody przeniosą się przed dom rodzinny kapłana, gdzie po wystąpieniach oficjalnych odprawiona zostanie msza święta. Odbędzie się także koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz występ Marcina Stycznia wraz z zaproszonymi artystami. Uroczystości zakończy zwiedzanie rodzinnego domu kapłana.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia,
Od 1980 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko pełnił posługę w parafii świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Był kapelanem NSZZ “Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał w kościele świętego Stanisława Kostki comiesięczne msze za ojczyznę, gdzie głosił patriotyczne kazania. 18 października 1984 roku został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W 2010 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI.

IAR/ Agata Woźniak /kry

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0