13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dzieła przedwojennej polskiej kinematografii wracają do kraju

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzieła przedwojennej polskiej kinematografii wracają do kraju. Archiwalne materiały znalezione w Londynie pozwolą odtworzyć dwa przedwojenne filmy, z których w Polsce zachowały się tylko fragmenty. Chodzi o obrazy „Robert i Bertrand” Mieczysława Krawicza i „Dzień wielkiej przygody” Józefa Lejtesa.

Dziś odbyło się uroczyste przekazanie filmów z Instytutu Sikorskiego w Londynie do Filmoteki Narodowej. Anna Sienkiewicz-Rogowska – dyrektor Filmoteki Narodowej powiedziała, że gdy fragmenty przywiezione z Londynu zostaną poddane renowacji i połączy się je z tymi, które już znajdują się w zbiorach w Polsce, obrazy uda się odtworzyć niemal w całości. „Można powiedzieć, że te fragmenty wracają z emigracji” – dodała w rozmowie z Polskim Radiem Anna Sienkiewicz-Rogowska.
Dzieła trafiły do polskiego konsulatu w Londynie, który przed i w trakcie wojny pokazywał je polskim imigrantom i innym mieszkańcom Wysp. Do Instytutu Sikorskiego w zachodnim Londynie zostały przeniesione, kiedy już było i.wiadomo, że polskie placówki dyplomatyczne zostaną przejęte przez rząd komunistyczny.
Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej powiedział, że jeden z filmów, „Robert i Bertrand” z 1938 roku, jest ważny choćby z uwagi na obsadę. „Główne role grają Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza, towarzyszy im popularna wówczas Helena
Grossówna. Dotychczas ten film był znany nawet nie we fragmentach, tylko w strzępach” – podkreślił Michał Pieńkowski.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520