26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Duda: Naszym prawem jest otrzymać pieniądze z KPO. Nie dopuszczę do podważania czy weryfikowania nominacji sędziowskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Będę wspierał rozwiązania, które będą nam pozwalały korzystać z naszych praw jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. „Naszym prawem jest to, abyśmy otrzymali pieniądze z KPO” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie zgodzi się na „żadne rozwiązania, które będą godziły w system konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej, ani takie, które będą godziły w konstrukcję ustrojową Rzeczpospolitej Polskiej”. „Natomiast będę wspierał rozwiązania, które będą nam pozwalały korzystać z naszych praw jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej” – zapewnił.

 

„Uważam, że takim naszym prawem jest to, abyśmy otrzymali pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, który już jest zaakceptowany” – podkreślił prezydent.

 

Andrzej Duda zwrócił także uwagę, że „mamy prawo się tego domagać”. „Jest to dla mnie oczywiste, że trzeba w granicach konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uczynić wszystko, abyśmy te pieniądze mogli otrzymać. Z tego punku widzenia będę oceniał ten projekt jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” – zadeklarował.

 

„Z góry w tej chwili to zapowiadam i proszę, żeby w parlamencie w czasie prac wzięto to pod uwagę. Proszę, żeby te prace toczyły się sprawnie, ale proszę, żeby toczyły się z rozwagą, bo potrzebujemy przyjęcia takich rozwiązań, które pozwolą nam z prawa do tych środków skorzystać” – mówił prezydent.

 

Zastrzegł jednocześnie, że „musi to nastąpić w granicach naszych suwerennych praw – jako państwa członkowskiego”. „Takim prawem jest prawo do kształtowania samodzielnie ustroju naszego wymiaru sprawiedliwości, ale również i w graniach naszej konstytucji” – podkreślił prezydent Duda.(PAP)

 

Autorki: Anna Kruszyńska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

 

Prezydent: nie pozwolę, by do systemu prawnego został wprowadzony akt prawny podważający nominacje sędziowskie

Trzy tysiące osób w ciągu ostatnich lat odebrało nominacje sędziowskie. Nie pozwolę, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał te nominacje albo pozwalał komukolwiek je weryfikować – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent oświadczył, że zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym będzie oceniał „z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego obywateli, stabilności wydanych orzeczeń”.

 

„Proszę pamiętać, że przez ostatnie lata w polskich sądach, w różnych instancjach tych sądów i w różnych sądach, bo przecież mamy sądownictwo administracyjne w Polsce, sądownictwo powszechne i Sąd Najwyższy, były wydane tysiące orzeczeń, wyroków, postanowień. W każdym przypadku były to osoby, które otrzymały bardzo często w ciągu ostatnich siedmiu lat swoje nominacje sędziowskie, najczęściej na podstawie przepisów, które od dawna obowiązują, czyli od sześciu, pięciu lat. Jest to około 3 tys. ludzi” – mówił prezydent.

 

Zwrócił uwagę, że „spośród tych 3 tys. sędziów większość zdecydowana to są ludzie młodzi”. „Młodzi ludzie, którym przy każdej nominacji sędziowskiej dziękuję za to, że zechcieli wybrać służbę sędziowską, jako swoją drogę zawodową, służbę polskiemu państwu i służbę innym ludziom. Tak do nich mówię, kiedy wręczam im nominacje sędziowskie. Oni się nie zastanawiali nad tym, jaki jest kształt prawny regulacji, które prowadzą ich do zawodu sędziowskiego. Oni się uczyli, przygotowywali się, zdawali egzaminy, zdobywali praktykę po to, żeby służyć polskiemu państwu i polskiemu społeczeństwu” – podkreślił prezydent.

 

Podkreślił, że dla niego „stabilność zawodowa tych osób jest jedną z podstawowych kwestii, także odpowiedzialności prezydenta RP za sprawy polskiego państwa”.

 

„Mamy władzę ustawodawczą, wykonawczą, której ja jestem częścią, jako prezydent RP i władzę sądowniczą. Trzy tysiące przedstawicieli władzy sądowniczej w ciągu ostatnich lat odebrało swoje nominacje sędziowskie. Nie pozwolę na to, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który te nominacje sędziowskie będzie podważał, który te nominacje dokonane przez prezydenta RP będzie pozwalał komukolwiek weryfikować” – oświadczył prezydent.

 

Dodał, że „nigdy tego nie było”. „Przez lata te nominacje sędziowskie były dokonywane przez kolejnych prezydentów RP, była kwestionowana Krajowa Rada Sądownictwa, było wiele orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które podważały konstytucyjność KRS w różnych jej obszarach działania, m.in. jeżeli chodzi o kadencje, sposób wybierania itd. Był cały szereg na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat takich orzeczeń, w których kwestionowano Krajową Radę Sądownictwa, ale nigdy nie kwestionowano nominacji sędziowskich, które są następstwem dopiero pracy KRS” – powiedział prezydent. (PAP)

 

autor: Katarzyna Krzykowska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

 

ksi/ sdd/ mok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520