HomePILNE

Duda i Trump zapewniają: Relacje między Polska i USA są doskonałe

Duda i Trump zapewniają: Relacje między Polska i USA są doskonałe

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski twierdzą, że relacje między oboma krajami są doskonałe. Donald Trump i Andrzej Duda mówili o tym podczas spotkania w Białym Domu. To trzecia tego typu rozmowa obu przywódców od początku ich kadencji. 
Donald Trump w czasie powitania Andrzeja Dudy dziękował Polsce za dobre przyjęcie w czasie wizyty w Warszawie w lipcu 2017 roku. Chwalił też polską gospodarkę. “Polska radzi sobie świetnie, lepiej niż ktokolwiek przypuszczał. Ich wyniki i gospodarka są w świetnym stanie. Bardzo im pomogliśmy, oni także nam pomogli. Mamy wspaniałe relacje handlowe. Dzisiaj będziemy rozmawiać o wielu rzeczach, będziemy mieć bardzo długie spotkanie” – powiedział Donald Trump.
Z kolei prezydent Andrzej Duda dziękował za przyjęcie w Białym Domu i podkreślał, że obaj politycy mają wiele tematów do przedyskutowania. “To wspaniała okazja, aby porozmawiać o ważnych sprawach w naszych wzajemnych relacjach, o sytuacji w NATO, sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, a zwłaszcza o naszej przyszłej współpracy handlowej i w sprawie bezpieczeństwa energetycznego” – dodał Andrzej Duda.
Jeszcze przed spotkaniem polski koncern PGNiG podpisał w Białym Domu porozumienie z amerykańską firmą Venture Global. Przewiduje ono dostawy kolejnych partii gazu LNG do Polski, a w sumie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie importować z terminali w Luizjanie 3,5 miliona ton gazu rocznie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski & #Wojciech Cegielski/Waszyngton/mcm/wk

COMMENTS