7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

„Druga wojna sądownicza”: Dyskusja na temat sądownictwa powinna być merytoryczna, a nie „wiecowa, uliczna”. PSL proponuje „okrągły stół”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział, że dyskusja na temat reformy sądownictwa powinna być merytoryczna, a nie „wiecowa, uliczna”. Odniósł się tym samym do wczorajszych manifestacji, które sprzeciwiały się zmianom w ustawach sądowych proponowanym przez PiS.

Zmiany w prawie mają zagwarantować m.in. transparentność w działaniach sędziów. Ryszard Czarnecki w Sygnałach Dnia podkreślił, że jest za transparentnością w polityce, a w postulacie, by sędziowie ujawniali działalność w stowarzyszeniach czy współpracę z partiami nie widzi „nic zdrożnego”. „Przeciwnie – uważam, że taka pewna jawność zaangażowania w życie publiczne sędziów byłaby rzeczą z punktu widzenia opinii publicznej bardzo korzystna” – wyjaśnił.

Pod koniec ubiegłego tygodnia grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym. Przewiduje on między innymi kary za podważanie statusu sędziów. Z projektu wynika również, że sędziowie, którzy będą podważali decyzje podjęte przez KRS i prezydenta, będą mogli być ukarani odsunięciem od sprawowanej funkcji, przeniesieniem, bądź grzywną.

Sejm zajmie się tym projektem na dzisiejszym posiedzeniu.

 

*

Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, zapowiedział , że jego partia zaproponuje zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie sądownictwa i ustawy dyscyplinującej sędziów proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Według polityka PSL, same protesty nie przekładają się na realne efekty, a udział polityków w wiecach pod sądami nie pomaga.

Wicemarszałek Zgorzelski zapowiedział w Polskim Radiu 24, że okrągły stół będzie próbą racjonalnej rozmowy na temat reformy sądownictwa w Polsce. Do rozmów mają zostać zaproszeni przedstawiciele strony rządzącej, przede wszystkim trzej posłowie, którzy przedstawili projekt ustawy. Drugą stroną mają być samorządy sędziowskie oraz korporacje prawnicze. Poseł PSL chciałby, aby przy okrągłym stole zasiedli także eksperci, głównie dziekani wydziałów prawa polskich uczelni.

Piotr Zgorzelski dodał, że realnym problemem polskich sądów jest ich opieszałość oraz wysokie koszty sądowe jakie ponoszą obywatele. Zaznaczył, że reforma sądownictwa obiecana przez rząd powinna skupić się na tych kwestiach.

Dziś w Sejmie obędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów.

 

 

 

 

 

IAR/PR24/kwi/to/

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1, wczesn./Wj/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520