8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Demografia: Zwijamy się. Maląg: Odwrócenie trendów procesem długofalowym…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Odwrócenie trendów demograficznych jest procesem nie jednej kadencji, tylko długofalowym – powiedziała minister Marlena Maląg, komentując najnowsze dane dotyczące demografii. Przypomniała o realizowanych programach społecznych i zwróciła uwagę na wpływ, jaki na liczbę zgonów ma pandemia COVID-19.

Minister Maląg na antenie Polskiego Radia 24 skomentowała doniesienia wtorkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”. Jak podaje dziennik, dane z systemu PESEL wskazują, że w zeszłym roku liczba urodzeń (357,4 tys.) była najniższa od 2004 r., zaś liczba zgonów – najwyższa po II wojnie światowej (486,2 tys.). Dziennik dodaje, że to głównie efekt epidemii COVID-19 i jej konsekwencji dla systemu ochrony zdrowia. „Dane prowadzą do kolejnej konkluzji: w ubiegłym roku urodziło się niemal o 129 tys. osób mniej, niż zmarło. Ta różnica jest 3,5-krotnie większa niż w 2019 r.; wtedy – jeśli weźmiemy pod uwagę informacje z rejestru PESEL – wynosiła 36,4 tys.” – informuje gazeta.

 

Szefowa MRiPS powiedziała, że dane przytaczane przez „DGP” dotyczące liczby zgonów „są poniekąd związane z covid, z sytuacją, gdzie na całym świecie walczymy z tym niewidzialnym wrogiem i staramy się podejmować i podejmujemy takie działania, które są skuteczne”.

 

Podkreśliła, że „odwrócenie trendów demograficznych jest procesem nie jednej kadencji, tylko procesem długofalowym”. Minister mówiła o działaniach podejmowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach polityki demograficznej.

 

„Te działania rząd podjął w 2016 r., kiedy programy społeczne, a więc sztandarowy program +Rodzina 500 plus+, został między innymi wprowadzony. To jest potężne wsparcie finansowe. Oczywiście potrzeba czasu. +Rodzina 500 plus+, +Dobry start+ czy +Maluch plus+, stworzenie opieki nad dziećmi do lat 3 (…) – to są te elementy, które wprowadziliśmy, które na pewno przyczyniają się do tego, aby młodzi ludzie decydowali się na zakładanie rodziny, ale także aby rodziły się w tych rodzinach dzieci” – powiedziała Maląg. Dodała, że finalizowane są prace nad Strategią Demograficzną.

 

„Trzeba jasno powiedzieć, że te lata zanim Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczona Prawica objęła rządy, to tak naprawdę polityki prorodzinnej nie było. Nakłady na rodzinę były naprawdę bardzo małe i wielokrotnie jednak warto przytaczać słowa ówczesnego ministra finansów, który mówił, że m.in. na 500 plus pieniędzy nie ma i nie będzie” – powiedziała Maląg.

 

Podkreśliła, że inwestycja w kapitał ludzki jest fundamentem działań i wyzwaniem. „I to – pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, w jakiej jesteśmy, spowodowanej pandemią – cały czas czynimy, nie spowalniamy w tym zakresie nawet na krok” – powiedziała.

 

Minister przypomniała, że od tego roku prawo do świadczenia „500 plus” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

 

 

(PAP)

 

autorka: Olga Zakolska

 

ozk/ krap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520