HomePOLSKA

Dantejskie sceny na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Minister zdrowia reaguje

Dantejskie sceny na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Minister zdrowia reaguje

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w TVP Info, że stałe zwiększanie finansowania ma doprowadzić do poprawy sytuacji służby zdrowia. “Przekroczyliśmy te magiczne 100 miliardów złotych, (…) w 2024 roku to będzie koło 160 miliardów” – podkreślał. Minister mówił też, że tam gdzie można, kolejki do lekarzy są skracane, właśnie poprzez lepsze finansowanie, lepszą organizację czy – jak w zaćmie lub endoprotezach – poprzez nielimitowane finansowanie pewnych świadczeń. 

Minister Łukasz Szumowski przypomniał, że od 1 lipca wejdą w życie zmiany na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Resort zdrowia wprowadza nowy system TOPSOR- pod tą nazwą kryje się między innymi triaż, czyli segregacja pacjentów ze względu na stan ich zdrowia.
Łukasz Szumowski wyjaśniał w TVP Info, że sprawdzanie stanu pacjenta na SOR-rze ma odbywać się regularnie. “Kontrola każdego pacjenta, który jest na SORze. Żeby nie było takich sytuacji, że ktoś leży i czeka, a potem okazuje się, że mamy tragedię – śmierć z przyczyn choroby. Teraz będzie ta kontrola stanu, jak się pan czuje, jaki jest pana stan, czy się nie pogorszył, czy trzeba przesunąć tego pacjenta do szybszej ścieżki. Wprowadzamy obowiązkowy tzw. triaż – pacjenci są przydzieleni do natychmiastowej pomocy, w krótkim czasie, w dłuższym czasie i tacy, którzy tak naprawdę mogliby pójść do lekarza” – wyjaśnił Łukasz Szumowski.
Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło 40 milionów złotych.
W Warszawie odbyła się dzisiaj ostatnia 7. konferencja podsumowująca prace ekspertów w zakresie medycyny “Wspólnie dla zdrowia”. Wśród wniosków znalazły się między innymi wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji, poprawa jakości w ochronie zdrowia oraz konieczność odbudowy kadr medycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wczesn./TVP Info/mile.wczesn./Wj/dyd

COMMENTS