16.7 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

„Daily Telegraph”: Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, ale wobec Niemiec takich gróźb nie ma

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny, więc Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, podobnie jak to było wcześniej z innymi mniejszymi krajami, ale wobec Niemiec takich gróźb nie ma – pisze we wtorek brytyjski „Daily Telegraph”.

„Polska odczuwa całą siłę gniewu Komisji Europejskiej z tego powodu, że odważyła się zakwestionować rolę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako ostatecznego arbitra prawa w ramach bloku. Jak wiele mniejszych krajów wcześniej, Polska będzie zmuszona do powrotu do szeregu” – pisze w komentarzu redakcyjnym „Daily Telegraph”.

 

Przypomina, że w Irlandii i Danii dwukrotnie głosowano w referendach nad traktatami unijnymi, bo za pierwszym razem wyborcy nie zapewnili „prawidłowego” wyniku, a Grecja zanim uległa, została doprowadzona przez UE na skraj ruiny.

 

„Różnica zdań jest w UE niedopuszczalna. Każdy kraj, który nie może podpisać traktatu z pełnym przekonaniem, może zawsze z niej wystąpić, jak to uczyniła Wielka Brytania, ale nawet to jest dozwolone tylko niechętnie” – wskazuje dziennik.

 

Jak wyjaśnia, przewinieniem Polski jest to, że jej Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że część traktatów UE jest niezgodna z jej konstytucją, co eurokraci postrzegają jako orzeczenie polityczne. I przypomina, że niedawno też niemiecki trybunał konstytucyjny uznał, iż decyzja TSUE w sprawie Europejskiego Banku Centralnego nie jest zgodna z niemieckim prawem i faktycznie ogłosił się ostatecznym arbitrem prawa unijnego w Niemczech.

 

„Nie było jednak groźby zdyscyplinowania Niemiec, choćby dlatego, że są one płatnikiem netto do unijnej kasy i byłoby to samobójstwem. Jako beneficjent, Polska będzie musiała robić, co jej każą, jeśli chce zatrzymać pieniądze. Polacy są informowani, że jeśli nie podobają im się zasady, nie powinni korzystać z członkostwa. Ale mają prawo domagać się, by zasady te były stosowane jednakowo” – podkreśla „Daily Telegraph”.

 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

bjn/ jar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520