13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Czarnecki: Polityka klimatyczna może podzielić Unię Europejską na bogatych i biednych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki ocenia, że polityka klimatyczna może spowodować pogłębienie podziału w Unii Europejskiej na bogatą Europę A i biedną Europę B, do której należy Polska. W Polskim Radiu 24 polityk mówił, że Unia Europejska stawia polskiej gospodarce „ostre wymogi” dotyczące transformacji energetycznej, nie planuje jednak adekwatnego wsparcia finansowego.
Gość PR24 mówił, że według nieoficjalnych informacji z Brukseli, przewidywane środki są kilkadziesiąt razy mniejsze od tych, których – w ocenie ekspertów – Polska by potrzebowała.

Walkę o to, aby Polska oraz kraje naszego regionu „nie były traktowane po macoszemu i nie były zostawione same sobie – to znaczy [z nałożonymi] bardzo ostrymi limitami w obszarze polityki klimatycznej, [przy] jednoczesnym braku wystarczających środków, żeby te limity realizować” – Ryszard Czarnecki wskazał jako „największe wyzwanie dla polskiego rządu, dla polskich władz”.
Europoseł przypomniał, że w tym tygodniu odbędzie się szczyt Rady Europejskiej, którego jednym z głównych tematów będzie polityka klimatyczna. Podkreślając, że sprawa dotyczy także Polski, polityk zwrócił uwagę, że „Rada Europejska nie czeka na Komisję Europejską, która zapowiedziała, że po stu dniach swojej działalności przedstawi nową wizję polityki neutralności klimatycznej do 2050 roku”.

*

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wątpi, by Unia Europejska porozumiała się w tym tygodniu w sprawie neutralności klimatycznej. Komisja Europejska ma zaproponować tak zwany „zielony ład” zakładający taką neutralność Unii do 2050 roku.

Minister Emilewicz mówiła w radiowej Trójce, że trudno jej sobie wyobrazić przyjęcie celu neutralności klimatycznej na szczycie w Brukseli w tym tygodniu. W jej opinii, koszty transformacji klimatycznej powinny być ponoszone solidarnie – także przez państwa zachodniej Europy. Jak mówiła, jej resort prowadzi analizę kosztów takich zmian dla Polski.
Neutralność klimatyczna oznacza maksymalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie pochłaniania tych emisji, na przykład poprzez sadzenie drzew.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Trójka/to/sk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/jl/zr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520