13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Coraz więcej państw wstrzymuje szczepienia AstraZeneką osób poniżej 60. roku życia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii nakazało w czwartek kierownictwom punktów szczepień wstrzymanie podawania preparatu przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca przeciw koronawirusowi osobom poniżej 60. roku życia.

Jak podał w komunikacie resort zdrowia, decyzja w sprawie podawania szczepionki AstraZeneca jedynie osobom w wieku 60-65 lat zapadła w środę wieczorem podczas posiedzenia międzyregionalnej komisji ds. zdrowia. W jej skład wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia Hiszpanii oraz regionalnych służb medycznych.

 

Według resortu rozważana jest możliwość podwyższenia wieku osób szczepionych preparatem AstraZeneki, ale kwestia ta musi zostać zatwierdzona przez międzyregionalną komisję ds. zdrowia.

 

Decyzja o ograniczeniu wieku osób szczepionych produktem brytyjsko-szwedzkiego koncernu zapadła krótko po środowym oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków, która oceniła, że korzyści z jej używania przeważają nad ryzykiem niepożądanych działań, ale jednocześnie potwierdziła występowanie bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w ciągu 14 dni od szczepienia tym preparatem.

 

Dotychczas w Hiszpanii szczepionkę AstraZeneki mogły przyjmować osoby w wieku 18-65 lat. Wyjątkiem byli pracownicy służby zdrowia powyżej 65. roku życia. (PAP)

 

Korea Płd./ Wstrzymano szczepienia osób przed 60. rokiem życia preparatem firmy AstraZeneca

W Korei Płd. wstrzymano szczepienia osób w wieku poniżej 60 lat preparatem na Covid-19 firmy AstraZeneca w związku z obawami o bezpieczeństwo. Władze zapowiedziały w czwartek wznowienie szczepień po analizie najnowszych ustaleń Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA) powinna „szybko dojść do naukowych wniosków w sprawie tych ustaleń i w przejrzysty sposób poinformować opinię publiczną o wynikach” – oświadczył premier Czung Sie Kiun.

 

Mimo doniesień o rzadkich przypadkach zakrzepów krwi u zaszczepionych osób, według EMA korzyści ze stosowania preparatu firmy AstraZeneca przewyższają ryzyko – podkreślił Czung, cytowany przez południowokoreańską agencję prasową Yonhap.

 

Z powodu obaw o bezpieczeństwo w Korei Płd. wstrzymano w środę podawanie tego specyfiku osobom przed 60. rokiem życia, pedagogom nauczania specjalnego i szkolnym pielęgniarkom. Służby sanitarne Korei Płd. zapowiedziały, że oficjalna decyzja o wznowieniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca zostanie ogłoszona w najbliższy weekend.

 

Szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu przyjęło dotychczas w Korei Płd. 903 tys. osób, a u trzech z nich potwierdzono zakrzepy krwi – wynika z danych KDCA.

 

W pierwszym z tych przypadków zakrzepy wykryto w ciele ponad 60-letniej kobiety, która zmarła w ubiegłym miesiącu po szczepieniu. W poniedziałek zakrzepy wykryto w nogach i płucach zaszczepionej 20-latki. Objawy zakrzepicy pojawiły się u niej 12 dni po zastrzyku – podała agencja Yonhap.

 

Oprócz preparatu firmy AstraZeneca, w Korei Płd. stosowana jest również szczepionka amerykańskiego koncernu Pfizer. Przyjęło ją jak dotąd 172,5 tys. osób.

 

Andrzej Borowiak (PAP)

 

W. Brytania/ Minister zdrowia: mamy wystarczająco innych szczepionek dla osób do 30 lat

Wielka Brytania ma więcej niż wystarczająco szczepionek firm Pfizer i Moderna, by podać je wszystkim osobom poniżej 30. roku życia – zapewnił w czwartek minister zdrowia Matt Hancock. Dodał, że decyzja w sprawie produktu firmy AstraZeneca nie wpłynie na harmonogram szczepień.

W środę doradzająca brytyjskiemu rządowi Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) zaleciła, by ze względu na bardzo rzadkie, ale możliwe przypadki zakrzepów krwi, podawać osobom poniżej 30. roku życia inne szczepionki niż preparat firmy AstraZeneca.

 

Hancock powiedział, że rząd jest „całkowicie transparentny” w sprawie skutków ubocznych związanych ze szczepionką, nawet jeśli są one niezwykle rzadkie, a decyzja o dokonaniu zmian w programie szczepień jest absolutnie słuszna.

 

„W Wielkiej Brytanii jest 10,16 mln ludzi w wieku 18-29 lat, 1,6 mln z nich miało już pierwsze szczepienie. Każdy, kto dostał zastrzyk powinien przyjąć drugi, ponieważ nie ma dowodów na ten efekt (uboczny) po drugim zastrzyku i mamy więcej niż wystarczająco szczepionek Pfizera i Moderny, by podać wszystkim pozostałym 8,5 mln osób w wieku 18-29, jeśli to konieczne” – powiedział Hancock w stacji Sky News. Dodał, że te osoby będą mogły zdecydować, czy wolą szczepionkę Pfizera czy Moderny.

 

Hancock podkreślił, że harmonogram szczepień nie ucierpi wskutek środowej decyzji, a Wielka Brytania pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zaoferowanie wszystkim dorosłym szczepionki do końca lipca. Przekonywał też, że produkt firmy AstraZeneca jest bezpieczny dla wszystkich grup wiekowych.

 

„Tym, czego dowiedzieliśmy się w ciągu ostatnich 24 godzin, jest to, że program szczepień działa, widzieliśmy, że system bezpieczeństwa działa, ponieważ organy regulacyjne mogą zauważyć nawet to niezwykle rzadkie zdarzenie – cztery na milion – i podjąć niezbędne działania, aby zapewnić, że szczepienia są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. I widzimy, że szczepionka działa. Przerywa związek między przypadkami i zgonami” – mówił.

 

Na to działanie wskazują m.in. badania Imperial College London, które polegają na testowaniu reprezentatywnej grupy 140 tys. osób w Anglii, niezależnie od tego, czy mają objawy, czy nie. Pomiędzy 11 a 30 marca koronawirusa miała w tej grupie jedna osoba na 500, a wśród osób powyżej 65. roku życia – nawet jedna na tysiąc. W poprzednim badaniu, w lutym, szacowano, że zakażona jest jedna osoba na 200, a gdy na początku stycznia wprowadzano lockdown, była to jedna osoba na 55.

 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

bjn/ ap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520