HomePILNE

COP25 w Madrycie: Manifestacja klimatyczna, w której udział ma wziąć szwedzka aktywistka Greta Thunberg

COP25 w Madrycie: Manifestacja klimatyczna, w której udział ma wziąć szwedzka aktywistka Greta Thunberg

Ponad 13 tysięcy osób z delegacji rządowych bierze udział w kolejnym dniu negocjacji na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie. Kolejne 10 tysięcy osób obserwuje ich prace i bierze udział w dyskusjach na temat zmian klimatu.

Delegacje rządowe z prawie 200 państw próbują wypracować reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla, a pozostali uczestnicy szczytu to obserwatorzy. Jak mówi dyrektor organizacji Climate Strategies Andrzej Błachowicz, delegaci to główna grupa tego szczytu. Kolejna duża grupa to organizacje pozarządowe, które obserwują negocjacje i organizują wydarzenia specjalne, głównie debaty.

Joanna Flisowska z organizacji Climate Action Network Europe mówi, że dyskusje dotyczą między innymi elektromobilności czy sprawiedliwej transformacji. Rozmawia się tez o młodzieżowych ruchach klimatycznych. “Myślę, że po raz pierwszy jest aż tyle młodych delegatów obecnych na konferencji” – ocenia.

Na 18. w Madrycie zaplanowano manifestację klimatyczną, ma w niej wziąć udział szwedzka aktywistka Greta Thunberg.

Na szczycie zarejestrowano ponad 26 tysięcy uczestników, w tym ponad 13 tysięcy delegatów rządowych i 3 tysiące dziennikarzy. COP25 rozpoczął się w poniedziałek, a ma się zakończyć za tydzień.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/Madryt/kry

COMMENTS