Co 10 sekund pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane ze smartfonów

Co 10 sekund pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane ze smartfonów

Co 10 sekund pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane ze smartfonów – tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę produkującą oprogramowanie antywirusowe. Cyberprzestępcy wiedzą, że urządzenia elektroniczne służą do robienia zakupów, czy korzystania z bankowości internetowej. Coraz częściej chodzi o smartfony.

Wirusy powodują różne problemy, od małych do bardzo poważnych – mówi dyrektor IT firmy produkującej zabezpieczenia antywirusowe Łukasz Nowatkowski. Może to być na przykład wirus, który wykrada dane czy aplikacja, która podsłuchuje klawiaturę i szyfruje dane. Może to być aplikacja, która wkrada się do banku, czy podsłuchująca rozmowy i wykradająca informacje o kartach kredytowych z telefonu.

Żeby temu zapobiec, nie wystarczy sprawdzone oprogramowanie antywirusowe. Trzeba też zachować uwagę – radzi specjalista do spraw zabezpieczeń Andrzej Choiński. “Świadomie klikajmy i uruchamiajmy wszystkie rzeczy. Jeśli mamy taką możliwość, weryfikujmy to co przesyłamy, pobieramy do naszych systemów, do urządzeń mobilnych, windowsów, linuksów” – dodaje Andrzej Choiński.

Tylko w marcu tego roku specjaliści jednej z firm wykryli prawie 400 tysięcy próbek złośliwego oprogramowania na system najpopularniejszy w smartfonach system Android.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Martyna Szymczakowska/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0